گل مژه شالازیون

گل مژه(شالازیون)Chalazion

گل مژه شالازيون Chalazion

شالازیون از ریشه یونانی و به معنای “توده کوچک “است و اندازه آن می تواند از ته سنجاق تا یک نخود درشت متفاوت باشد. شالاریون بصورت توده ای کوچک در پلک بروز می کند که علت آن انسداد غدد چربی پلک (غدد مایبومین) است. شالازیون می تواند در پلک بالا یا پایین ایجاد شود. شالازیون در ابتدا ممکن است شبیه گل مژه ، قرمز، متورم و دردناک باشد ؛ اما به طور معمول پس از چند روز بصورت توده ای بدون درد و با رشد تدریجی در می آید که بر خلاف گل مژه عاری از باکتری است. در اغلب موارد شالاریون طی چند ماه خود به خود از بین میرود؛ گرچه ممکن است پس از ناپدید شدن یکی، دیگری ظاهر شود.

 

علائم و نشانه ها

  1. توده ای برجسته و متورم در پلک بالا یا پایین
  2. معمولا بدون درد است گرچه ممکن است حساس باشد
  3. اگر درشت باشد و روی کره چشم فشار بیاورد ، می تواند باعث آستیگماتیسم و تاری دید شود.

فیلم شالازیون Chalazion Video

تشخیص

معمولا بیمار پس از شروع درد و ناراحتی به پزشک مراجعه می کند. پزشک با معاینات ساده شالازیون را تشخیص می دهد.

پیشگیری

اگر مستعد شالازیون هستید، تمیز نگهداشتن لبه پلکها ممکن است از عود آن جلوگیری کند. می توانید با آب گرم و شامپو بچه رقیق شده لبه پلکهایتان را شستشو دهید. لبه بیرونی پلکهایتان را حداقل روزی یک بار ماساژ داده و تمیز کنید. همچنین توصیه می شود که دست هایتان را تمیز نگهدارید و از آرایش لبه پلکها خود داری کنید.

درمان

 اولین قدم درمان، کمپرس گرم است. حوله ای را در آب گرم مرطوب کرده و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پلکتان بگذارید. سپس پلکتان را به آرامی ماساژ دهید تا چربی سفت شده در داخل مجرای غده چربی بیرون آمده و مجرا باز شود و چرک و چربی تخلیه شود. این کار را روزی ۴ بار تکرار کنید. این عمل باعث کاهش تورم و احساس راحتی خواهد شد. ممکن است پزشک پماد یا قطره آنتی بیوتیک تجویز کند.
بهر حال اگر پس از گذشت شش هفته، شالازیون از بین نرفت، با تخلیه جراحی در مطب می توان آنرا برداشت.
 
فیلم های درمان شالازیون Chalazion Treatment Video
.
.

فیلم بهداشت لبه پلک ها با کمپرس گرم                                                         فیلم تمیز کردن لبه پلک ها با شامپوی مخصوص شستشوی پلک

                                          

فیلم تمیز کردن شوره ای لبه پلک ها با شامپو بچه                                                                  فیلم تمیز کردن لبه پلک ها با دستمال مخصوص

                                          

بلفاریت یا التهاب لبه پلک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *