گلوکوم یا آب سیاه چیست؟

گلوکوم (آب سیاه) Glaucoma

Anterior chamber اتاقک قدامی چشم زلالیه چیست؟

گلوکوم یا آب سیاه چیست؟اتاقک قدامی فضای کوچکی است که بین قرنیه و عنبیه قرار دارد. در این فضا مایعی به نام زلالیه جریان دارد .در چشم مرتباً مقداری از مایع زلالیه تولید و ازطریق مجاری زاویه چشم خارج می شود . اگر به هر دلیلی تعادل بین تولید و خروج این مایع به هم بخورد مقدار مایع زلالیه در چشم افزایش پیدا می کند و فشار داخل کره چشم از حد طبیعی بیشتر می شود. بالا رفتن فشار چشم به پرده شبکیه و عصب بینایی آسیب می زند و باعث بیماری آب سیاه یا گلوکوما می شود.

 

optic nerve عصب بیناییعصب بینایی چیست؟ 

 عصب بینایی،.در پشت شبکیه قراردارد که سیگنالها را از سلولهای فتورسپتور .(گیرنده تصویر) به مغز منتقل می کند . این عصب پیام های بینایی را  از شبکیه به مغز ارسال می کند. در بعضی ازبیماریها مانند مولتیپل اسکلروزیس یا همان MS ، مسمومیت با الکل متیلیک (الکل چوب)،. آب سیاه و…. عصب بینایی آسیب می بیند.

                                                                              فیلم عصب بینایی optic nerve video

                                                               

 

  جسم مژگانی  Cilliary body چیست؟.

جسم مژگانی (ciliary body) بخش ضخیم لایه میانی .(لایهٔ عروقی) چشم است که حد فاصل مشیمیه و عنبیه است جسم مژگانی از ماهیچه مژگانی و زوائد مژگانی تشکیل شده‌است جسم مژگانى (Ciliary Body) عضوى است با مقطع مثلثى که از یک ناحیه قدامى چین‌دار (Pars Plicata) و یک ناحیه خلفى مسطح (Pars Plana تشکیل شده است.

مویرگ‌هاى آن برخلاف عنبیه داراى منافذ هستند لذا فلورسئین وریدى از آنها نشت مى‌کند. لایه بى‌رنگ داخلى اپى‌تلیوم سیلیارى ادامه لایه شبکیه عصبى و لایه رنگى خارجى آن ادامه لایه شبکیه عصبى و لایه رنگى خارجى آن ادامه لایه پیگمانته شبکیه است. زوائد مژگانى (پارس پلیکا) مسئول ترشح زلالیه است. جسم مژگانى حاوى عضلات طولى (تغییردهنده اندازهٔ سوراخ‌هاى شبکیه ترابکولار) عضلات حلقوى (مسئول عمل تطابق) و عضلات شعاعى است. عروق و اعصاب جسم مژگانى مشابه عنبیه است.

سطح پشتی جسم مژگانی دارای فرورفتگی و برآمدگی‌های متناوب و منظمی است. از عمق فرورفتگی‌ها، رشته‌هایی به نام رباط آویزان‌کننده خارج شده، به عدسی می‌چسبد. سر دیگر این رشته‌ها به عضلات مژگانی چسبیده است. انقباض عضلات مژگانی باعث تغییر تحدب عدسی و تطابق می‌شود. این عضلات توسط اعصاب پراسمپاتیک زوج سوم، عصب‌دهی می‌شوند. در امتداد جسم مژگانی، عنبیه به شکل صفحه مدوری جلوی عدسی قرار گرفته و با تغییر قطر مردمک، میزان عبور نور به کره چشم را تنظیم می‌کند. در ضخامت عنبیه، دو دسته ماهیچه به شکل حلقوی (تنگ‌کننده) و شعاعی (گشادکننده) قرار گرفته‌اند.

 

فیلم ساختمان جسم مژگانی چشم Cilliary body video

گلوکوم یا آب سیاه چیست؟.

 گلوکوم یا آب سیاه چیست؟what-is-glaucomaگلوکوم یا آب سیاه گلوکوم یا آب سیاه بیماری است که به عصب بینایی چشم آسیب می زند  گلوکوم یا آب سیاه یکی از بیماری های چشم است که ممکن است منجر به از دست دادن بینایی گردد. این بیماری زمانی اتفاق می افتد که مایع زلالیه در اتاقک قدامی چشم تجمع می یابد . این مایع اضافی فشار داخل چشم را بالا برده و به عصب بینایی آسیب می رساند.

مایع زلالیه مسئول تغذیه و سالم نگه داشتن چشم است. این مایع پس از ترشح و گردش در داخل کره چشم،. از طریق زاویه چشم و مجاری خارج کننده، که در قسمت جلوی چشم (محل تلاقی قرنیه و عنبیه) قرار دارند،. تخلیه می شود. در افراد مبتلا به گلوکوم ، .محل زه کشی در چشم مسدود شده و مایع داخل چشم نمی تواند از چشم خارج شود. بنابراین، .مرتبا مایع تولید شده تجمع یافته و باعث می شود فشار داخل کره چشم افزایش یابد.

گلوکوم. یکی از علل کوری در افراد بالای ۶۰ سال است. نکته حائز اهمیت این است که کوری ناشی از گلوکوم با تشخیص و درمان زودرس بیماری، قابل پیشگیری است.

.فیلم گلوکوم یا آب سیاه چیست؟ What is Glaucoma.

.فیلم مروری کلی بر بیماری گلوکوم یا آب سیاه Glaucoma introducing video.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *