پیوند لایه ای قرنیه در بیماران قوز قرنیه

عمل پیوند لایه ای قرنیه در بیماران قوز قرنیه امکان‌پذیر است؟

پیوند لایه ای قرنیه در بیماران قوز قرنیه پیوند لایه ای قرنیه در بیماران قوز قرنیهدر تکنیک پیوند لایه ای  فقط. لایه های قدامی قرنیه بیمار با لایه های مشابه از قرنیه دهنده که ضخامت و ساختمان نرمال دارند، .تعویض می شود. در این روش عوارض .و احتمال رد پیوند کمتر است.  عمل کارگذاری رینگ در بیماران کراتوکونوس .(قوز قرنیه) متفاوت است. در این بیماران قرار دادن رینگ به طور متوسط باعث بهبود دو خط دید در نیمی از بیماران می گردد؛. اگر چه ممکن است بعضی بیماران بهبودی چشمگیرتری داشته باشند. در واقع در بیماران قوز قرنیه این عمل باعث می شود بیماری که قبل از عمل با عینک دید خوبی نداشته است .پس از قرار دادن رینگ به دلیل کاهش نامنظمی های قرنیه با عینک جدید دید بهتری نسبت به قبل از عمل داشته باشد. همچنین باید یاد آوری کنم که کارگذاری رینگ داخل قرنیه در هر بیمار قابل انجام نیست.

 گر چه این تکنیک از نظر انجام برای جراح وقت گیرتر و مشکل تر است؛ علی رغم مشکل تر بودن تکنیک عمل، امروزه جراحان قرنیه برای کاهش عوارض و کاهش احتمال رد پیوندعلی رغم مشکل تر بودن تکنیک عمل، امروزه جراحان قرنیه برای کاهش عوارض و کاهش احتمال رد پیوند تمایل بیشتری به انجام پیوند لایه ای دارند.

نحوه انجام عمل پیوند لایه ای قرنیه در بیماران دچار قوز قرنیه

عمل جراحی می تواند تحت بی حسی موضعی یا بی هوشی عمومی انجام شود. اگر عمل با بی حسی موضعی انجام شود، . شما در طی عمل بیدار  هستید؛ اما احساس درد و نارحتی نخواهید داشت و شما پس از عمل مرخص خواهید شد.

عمل به کمک میکروسکوپ جراحی انجام می شود و حدود یک ساعت به طول می انجامد. ابتدا جراح به کمک تیغ مدور مخصوصی به نام ترفاین قسمت مرکزی قرنیه بیمار را برمی دارد  و با استفاده از ترفاین دیگر (معمولا  با قطر۲۵/. میلی متر بزرگتر) . قرنیه دهنده ( چشمی که پس از فوت فرد جدا شده و توسط بانک چشم آزمایشات لازم روی آن انجام شده) ) را جدا و آماده پیوند می کند. قرنیه جدید ( قرنیه پیوندی)  . روی چشم گیرنده درست در محل قرنیه برداشته شده، . قرار گرفته  و با نخ بسیار ظریف غیر قابل جذب بخیه می شود. از آنجایی که ترمیم زخم در ناحیه پیوند قرنیه نیاز به زمان طولانی دارد؛ . باید تا زمان  جوش خوردن کامل زخم ( معمولا چند ماه)، . بخیه ها در محل خود باقی بمانند. در پایان عمل چشم پانسمان می شود.

     انیمیشن پیوند لایه ای قرنیه   Lamellar corneal transplant animation video  

جراحی زنده پیوند لایه ای  قرنیه   Lamellar corneal transplant video

عمل جراحی پیوند قرنیه تمام ضخامت در بیماران قوز قرنیه

در این روش همه لایه های قرنیه بیمار .در قسمت مرکزی به قطر حدود ۸ میلیمتر .با ضخامت کامل برداشته شده و با قرنیه دهنده .جایگزین می شود. عمل جراحی می تواند تحت بی حسی موضعی. یا بی هوشی عمومی انجام شود. اگر عمل با بی حسی موضعی انجام شود، . بیمار در طی عمل بیدار  است؛ . اما احساس درد و نارحتی نخواهد داشت و پس از عمل مرخص خواهد شد.

عمل به کمک میکروسکوپ جراحی انجام می شود و حدود یک ساعت به طول می انجامد. ابتدا جراح به کمک تیغ مدور مخصوصی به نام ترفاین قسمت مرکزی قرنیه بیمار را برمی دارد  و با استفاده از ترفاین دیگر (معمولا  با قطر۲۵/. میلی متر بزرگتر) قرنیه دهنده ( چشمی که پس از فوت فرد جدا شده و توسط بانک چشم آزمایشات لازم روی آن انجام شده) )را جدا و آماده پیوند می کند. قرنیه جدید ( قرنیه پیوندی)  روی چشم گیرنده درست در محل قرنیه برداشته شده، قرار گرفته  و با نخ بسیار ظریف  غیر قابل جذب بخیه می شود.

از آنجایی که ترمیم زخم در ناحیه پیوند قرنیه نیاز به زمان طولانی دارد؛ . باید تا زمان  جوش خوردن کامل زخم ( معمولا چند ماه)، بخیه ها در محل خود باقی بمانند. در پایان عمل چشم پانسمان می شود. اگر در هنگام عمل پیوند قرنیه،. بیماری آب مروارید وجود داشته باشد، . همزمان عمل اب مروارید انجام شده و لنز داخل چشمی نیز جایگذاری می گردد.

انیمیشن پیوند کامل قرنیه   Full thickness corneal transplant animation video

 توصیه های قبل از عمل جراحی در پیوند لایه ای ای قرنیه در بیماران قوز قرنیه

۱- پس از تصمیم به انجام عمل و تائید پزشک معالج، با پرداخت هزینه چشم به حساب بانک چشم جمهوری اسلامی ایران در نوبت پیوند قرار می گیرید. این هزینه جهت تهیه و آماده سازی قرنیه دهنده و برای انجام آزمایشات لازم از قبیل ایدز، هپاتیت و …. بر روی چشم دهنده است و خود چشم اهدائی و رایگان است.

۲- فیش بانکی به انضمام فرم پیوند که توسط پزشک معالج پر شده به بانک چشم فاکس می شود.

۳- در صورتیکه می خواهید از بیمه در مانی استفاده کنید؛ بهتر است که روز قبل از عمل با در دست داشتن معرفینامه پزشک معالج به اداره بیمه مربوطه مراجعه و معرفینامه برای کلینیک یا بیمارستان  محل عمل دریافت کنید.
۴- در صورتیکه پزشک معالج لازم بداند، یکی دو روز قبل از عمل آزمایشات خون و ادرار را در یکی از درمانگاه ها و یا بیمارستانهای نزدیک محل سکونت خود انجام و جواب آن را روز عمل به کلینیک یا بیمارستان بیاورید.

۵- روز قبل از عمل استحمام کنید و بهتر است که آقایان صورت خود را اصلاح کنند.

 توصیه های قبل از عمل جراحی در پیوند لایه ای ای قرنیه در بیماران قوز قرنیه
۶-در روز عمل ، خانم ها از آرایش بخصوص آرایش چشم اجتناب نمایند.
۷- حتما در روز عمل، همه داروهائی را که به علت سایر بیماریها مثل قند، فشار خون،‌ناراحتی قلبی و ….. مصرف می کرده اید، مصرف کنید.
۸- در صورتی که عمل شما تحت بی هوشی عمومی انجام می گیرد، صبحانه نخورید و در صورتی که تحت بی حسی موضی انجام می گیرد ،با صلاحدید پزشک می توانید صبحانه بخورید. بهتر است در هر دو حالت ناشتا باشید.
۹- در روز عمل یک ساعت قبل از عمل به کلینیک مراجعه و پذیرش می شوید.
۱۰- پس از ورود به بخش لباس مخصوص اتاق عمل می پوشید و در صورت نیاز به عمل همزمان آب مروارید، پرستار چند بار قطره های گشاد کننده مردمک در چشم شما می ریزد.
۱۱- حدود نیم ساعت بعد به همراه پرستار به اتاق عمل می روید.
۱۲- پس از دراز کشیدن روی تخت اتاق عمل؛ بسته به وضع عمومی شما و صلاحدید پزشک معالج؛ بی هوش می شوید و یا با تزریق آمپول  بی حسی  ، ‌چشمتان کاملا بی‌حس و بی حرکت می‌شود و شما در طول عمل احساس درد نخواهید کرد.

دستورات و مراقبت های بعد از عمل  پیوند لایه ای ای قرنیه در بیماران قوز قرنیه

 1. چند ساعت بعد از عمل جراحی  مرخص خواهید شد.هنگام مرخص شدن نسخه داروئی خود را تهیه کنید و قطره های چشمی را به طوری که آموزش می بینید استفاده کنید.
 2. در مراجعات بعدی داروهایتان را همراه خود بیاورید.
 3. پس از عمل جراحی به پشت بخوابید .و از خوابیدن به سمت چشمی که عمل شده .و یا به طرف شکم خودداری کنید.
 4. آرام باشید و از سرفه و عطسه کردن و زور زدن خودداری کنید.  پس از به هوش آمدن کامل. ابتدا کمی مایعات و سپس در صورت تحمل می توانید غذا بخورید. پرهیز غذائی خاصی ندارید و رژیم غذائی بخصوصی توصیه نمی شود.
 5.  به طور معمول. از قطره چشمی کورتون .(بتامتازون یا .پردنیزولون) هر ۴ساعت .و از قطره چشمی کلرامفنیکل  نیز .هر ۴ساعت استفاده کنید.
 6. در صورت تجویز از قرص استازولامید .(برای پایین آوردن فشار چشم) هر ۶ تا ۸ ساعت استفاده کنید.
 7.  در صورت احساس درد و ناراحتی، از قرص استامینوفن استفاده کنید.
 8.  شب‌ها که به بستر می‌روید نیاز به ریختن قطره نیست .
 9.  بین دو قطره حداقل ۵ الی ۱۰ دقیقه فاصله بگذارید.
 10.  در موقع خوابیدن؛ روی چشم  یک محافظ (شیلد) گذاشته  شود و به وسیله چسب ضد حساسیت چسبانده شود .
  دستورات و مراقبت های بعد از عمل  پیوند لایه ای ای قرنیه در بیماران قوز قرنیه
 11.   محافظ تا ۳ الی ۴ هفته پس از عمل جراحی هنگام خواب روی چشم شما باشد و در طول روز از عینک آفتابی استفاده کنید تا چشم شما کمتر اذیت شود  زیرا چشم عمل شده نسبت به نور خورشید حساس است .
 12.  افزایش اشک ریزش بعداز عمل طبیعی است. همینطور مقادیر کم ترشحات در هنگام بیدار شدن از خواب که باعث می شود مژه ها به هم بچسبد. این ترشحات را می توانید با  دستمال تمیز پاک کنید.
 13. درد بعد از عمل را می توان با مصرف استامینوفن کاهش داد. در صورت از بین نرفتن درد به پزشک اطلاع دهید زیرا ممکن است به دلیل افزایش فشار داخل چشم باشد.
 14.  کاهش ناگهانی بینائی را باید به پزشک اطلاع دهید.
 15.   روز بعد از عمل جراحی باید برای معاینه به مطب مراجعه کنید و تا بهبود کامل لازم است که چندین بار معاینه شوید
 16. دید شما بلافاصله بعد از عمل کامل نیست .ولی به‌تدریج بهتر خواهد‌شد و بعد از چند‌ماه اگر لازم باشد،. شماره عینکی برای کارهای دقیق  تجویز خواهد شد.
 17. توجه داشته باشید که کیفیت بینائی بعد از عمل بستگی به وضعیت شبکیه ، سلامت عصب بینائی و سلامت سایر قسمت های چشم دارد که تدریجا  کامل می‌شود.
 18. از ماه سوم به بعد که تدریجا زخم ترمیم می شود، بصورت انتخابی بعضی از بخیه ها برداشته می شوند تا آستیگماتیسم کمتر شده و بینائی بهتر شود. و اگر لازم باشد، شماره عینکی برای کارهای دقیق  تجویز خواهد شد.

توصیه های بعد از عمل جراحی پیوند لایه ای ای قرنیه در بیماران قوز قرنیه

پس از عمل جراحی آب مروارید نکات زیر باید رعایت شود و تا ویزیت بعدی از انجام کارهای زیر خودداری نمایید.
۱ – استفاده از مواد آرایشی برای چشم و اطراف آن
۲ – شستشو و استحمام چشمها
۳ – ورزش و فعالیتهای سنگین و بلندکردن اجسام سنگین
۴– مالش و دست زدن به چشمها
۵ – سرفه کردن و عطسه کردن
۶ – زورزدن در هنگام اجابت مزاج
۷ – تغییر ناگهانی وضعیت سر
۸- خم شدن سر تا زیر کمر و سجده نمودن. به مدت ۳ تا ۴ هفته  در هنگام نمازخواندن به سجده نروید بلکه مهر را به پیشانی خود بگذارید.
۹ – خوابیدن به طرف شکم و یا چشم عمل شده
۱۰ – شستن سر و صورت با شامپو بعد از هفته اول پس از عمل جراحی و با صلاح پزشک بلامانع است .
۱۱ – بعلت نداشتن بینائی کافی رانندگی ممنوع است.
۱۲ – بعد از آنکه به شما اجازه استحمام داده شد از ورود آب به داخل چشم به مدت ۳ تا۴هفته خودداری کنید. در موقع استحمام از مالش چشم ها جداُ بپرهیزید.

در صورت بروز علائم زیر با پزشک تماس بگیرید  (هشدار!)

۱- کاهش بینائی نسبت به روز های قبل
۲– درد چشم و اطراف آن که با مسکن تجویز شده برطرف نشود
۳ –افزایش قرمزی ،تورم و ترشح چشمها
۴-شروع ناگهانی درد بالای کاسه چشم «ناحیه ابروها» و سردرد مداوم
۵- مشاهده هاله رنگی اطراف چراغها
۶- احساس ترس و ناراحتی از نور ( فوتوفوبی)
۷- احساس جسم خارجی در چشم ( که ممکن است بعلت شل شدن یا باز شدن بخیه باشد و در صورت عدم برداشت بخیه احتمال رد پیوند افزایش می یابد).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *