مراقبت پس از عمل های عیوب انکساری چشم

 مراقبت ها و دستورات پس ازعمل لیزیک، فمتولیزیک، اسمایل، لازک، پی آر کی و ترانس پی آر کی

پس از انجام عمل های جراحی  لیزیک، فمتولیزیک، اسمایل، اپی لیزیک، لازک، پی آر کی و ترانس پی آر کی دید چشمتان تا چند ساعتی اندکی تار است. نگران نباشید. این حالت طبیعی و قابل انتظار است. صبح روز بعد که از خواب بیدار شوید، بینائی شما شفافیت قابل توجهی خواهد داشت. بینائیتان طی دو تا سه هفته آینده شفافتر نیز خواهد شد.

LASIK after care استفاده از عینک آفتابی بعد از عمل لیزیکاستفاده از عینک آفتابی جهت جلوگیری از برخورد اشعه ماوراء بنفش به قرنیه تا چند ماه پس از عمل ضروری است. در صورت عدم استفاده از عینک احتمال کدورت قرنیه افزایش می‌یابد. می‌توانید از عینک تجویز شده توسط کلینیک و یا عینک آفتابی خودتان استفاده نمایید و یا عینک آفتابی استاندارد از مطب تهیه کنید

 1. پس از رسیدن به منزل یک عدد قرص مسکن و یک عد قرص خواب آور بخورید و چند ساعتی در حالیکه عینک محافظتان را زده اید، چرتی بزنید.
 2. از دست زدن، مالیدن و فشار دادن چشمتان جدا اجتناب کنید و اگر چشمتان تحریک شده و سوزش دارد، از قطره های اشک مصنوعی که پزشکتان تجویز کرده، استفاده کنید.
 3. استفاده از موبایل، کامپیوتر و تماشای تلویزیون و سایر فعالیت های چشمی به چشمتان آسیبی نمی زند؛ گرچه ممکن است دید راحتی نداشته باشید.
 4. بهتر است طی هفته اول موقع خواب از محافظ چشمی (شیلد) یا عینک محافظ استفاده کنید.
 5. قطره های چشمی استیروئیدی و آنتی بیوتیک را طبق دستور پزشک استفاده کنید.
 6. کار های چشمی مثل رانندگی، تلویزیون، مطالعه، کامپیوتر و ….. تا جائیکه میزان بینائی شما کافی باشد و خسته نشوید، منعی ندارد. چند هفته اول، بیرون از منزل از عینک آفتابی استفاده کنید.
 7. لازم نیست خود را در منزل زندانی کنید. اولین شب بعد از عمل می توانید برای جشن رهایی از عینک برای شام با دوستان و خانواده بیرون بروید.
 8. مراقب باشید که طی ماه اول چشمتان را مالش ندهید زیرا این کار ممکن است باعث جابجا شدن فلپ (لایه بریده شده قرنیه) شود؛ گرچه پس از چند روز از گذشت عمل احتمال جابجایی فلپ خیلی کم است ولی بهر حال باید احتیاط کنید.
 9. حد اقل طی دو هفته اول پس از عمل، از آرایش لبه پلک ها و اطراف چشم اجتناب کنید. پس از آن هم توصیه می شود از لبه بیرونی پلک ها آرایش کنید و از موادی استفاده کنید که براحتی پاک می شوند.
 10. دو تا سه هفته پس از عمل استخر نروید و پس از آن نیز از عینک شنا استفاده کنید. حداقل تا سه ماه پس از عمل شیرجه نزنید.
 11. بیماران لیزیک معمولا پس از عمل هیچگونه ناراحتی ندارند. اگر چشمتان درد یا ناراحتی داشت و یا بینائیتان بجای بهتر شدن کاهش یافت، بلافاصله مراجعه کنید. در شرایط اورژانس، در صورت تعطیلی مطب، در تمام ساعات شبانه روز می توانید به بیمارستان چشم پزشکی نگاه مراجعه کنید.

خشکی چشم بعد از عمل لیزیک حداقل بصورت گذرا شایع است. این حالت باعث سوزش، احساس خشکی و جسم خارجی در چشم، و یا حتی تاری بینائی می شود. بسیاری از جراحان توصیه می کنند که در چند هفته اول پس از عمل لیزیک از قطره های اشک مصنوعی ترجیحا بدون ماده نگهدارنده استفاده شود. دیگر جراحان ممکن است برای پیشگیری از عوارض خشکی چشم، قبل از عمل پیشنهاد بستن موقت مجرای خروجی اشک را با “وسیله مسدود کننده مجرای اشک” بدهند و بعدا هر موقع که لازم باشد، براحتی آن را برمی دارند.

 فیلم مراقبت های پس از عمل حذف عینک Refractive surgery after care video

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *