لیزیک

لیزیک LASIK

 لیزیک .به معنی لیزر در ضخامت قرنیه می باشد (Laser Assisted in Situ Keratomileusis LASIK). در لیزیک. دوره بهبودی کوتاه است ..و این عمل در افرادی که نزدیک بینی،. دوربینی. .و آستیگماتیسم دارند،. موثر بوده .و باعث کاهش وابستگی فرد .به عینک .و لنز تماسی می شود.

تاکنون .ملیونها نفر در سراسر جهان .تحت این عمل مهیج .و جالب قرار گرفته اند. استفاده از لیزیک. برای اصلاح نزدیک بینی .و آستیگماتیسم درسال ۱۹۹۸ مورد تایید FDA (سازمان نظارت بر مواد غذایی و دارویی آمریکا) قرار گرفته است .در آمریکا .در سال ۱۹۹۹ میلادی. قریب به یک ملیون نفر. و در سال ۲۰۰۰ میلادی .حدود ۱۳۰۰۰۰۰نفر لیزیک شده اند .و اکنون سالانه بیش از دو میلیون نفر تحت .عمل های اصلاح عیوب انکساری با لیزر. قرار می گیرند.اکثر افرادی که از عینک .و یا لنز تماسی استفاده می کنند،. از این عمل سود می برند. بهبودی بینایی در لیزیک.چشمگیر و سریع است؛. بطوریکه اکثر افراد. روز بعد از عمل، .بدون نیاز به عینک.یا لنز تماسی قادر به رانندگی هستند. بهر حال؛. تا رسیدن به بینائی نهایی .و کامل ،.حدود دو.تا سه هفته .و در بعضی موارد چند ماه زمان لازم است.

تکنیک عمل لیزیک چشم

قبل از شروع عمل .قطره بی حسی در چشم ریخته می شود. در طی عمل .و بعد ازعمل لیزیک. درد نخواهید داشت. پلک ها. و اطراف چشم ها. با محلول بتادین. ضد عفونی می شود. سپس در اطاق لیزر. روی تخت به پشت دراز می کشید. و مجددا قطره بی حسی.در چشمتان ریخته می شود. توسط وسیله مخصوصی. پلک ها ازهم باز.نگه داشته می شود و میکروسکوپ اتاق عمل. روبروی صورت شما قرار می گیرد. درداخل میکروسکوپ .نور قرمز رنگ .یا سبز رنگ کوچکی وجود دارد که ابتدا ثابت است .و در حین انجام لیزر.چشمک زن می شود. برای افزایش دقت .اصلاح باید مرتبا (بخصوص زمانی که صدای جرجر ناشی از لیزر را می شنوید) به این نور خیره شوید.

.فیلم تکنیک جراحی عیوب انکسار Refractive Surgery Video.

 

لیزیک .در سه مرحله به صورت زیر انجام می شود:.

جراح .رینگ مخصوصی را .روی چشم شما می گذارد تا چشمتان را ثابت نگه دارد. چون رینگ با ساکشن و مکش چشم را داخل خود نگه می دارد،. فشار چشم بالا می رود و چند لحظه احساس تاری. و فشار می کنید. کاملا شل .و آرام بخوابید و نگران نشده .و به هیچ وجه زور نزنید. در ابتدا توسط وسیله ای بنام میکروکراتوم (شبیه رنده نجاری ولی در ابعاد بسیار بسیار ظریفتر)؛ یک لایه (flap) از قسمت سطحی قرنیه به قطر تقریبی ۹ میلی متر و ضخامت در حدود ۱۶۰ میکرون (هر میکرون برابر با یک هزارم میلیمتر است) برداشته می شود.

سپس با لیزر اکسایمر؛ قسمت مرکزی بستر قرنیه تراش داده می شود که میزان تراش؛ بسته به میزان و نوع عیب انکساری چشم (شماره چشم) از یک فرد به فرد دیگر تفاوت خواهد کرد. در انتها لایه یا flap بجای اولیه خود برگردانده می شودو زیر آن با سرم شساشو داده شده واین لایه بدون نیاز به بخیه در جای خود فیکس می گردد.

جراحی لیزیک چشم LASIK eye surgery

 

فیلم عمل جراحی لیزیک LASIK Surgery Video

نتایج عمل لیزیک چشم

پس از عمل لیزیک، تقریبا در همه افراد بینائی بهتر می شود. نتایج جراحی لیزیک با پیشرفت هایی که در تکنولوژی و مهارت جراحان صورت گرفته است بطور فزاینده ای بهتر شده است. عمل لیزیک در مجموع از دقت بسیار بالایی بر خوردار می باشد و اکثر افرادی که تحت عمل قرار گرفته اند از نتایج آن راضی می باشند.

بهرحال در لیزیک همیشه دید به ۲۰/۲۰ و یا حتی ۲۰/۴۰ نمی رسد. اکثر افراد بعد از عمل بدون عینک و لنز تماسی، بینائی خوبی خواهند داشت، اما کسانی که عیوب انکسار ی بالا دارند(نزدیک بینی بیش از ۷ دیوپتر و آستیگماتیسم بیش از ۳ تا ۴دیوپتر) باید توقع واقعی از این عمل داشته باشند.

تکنولوژی نقش مهمی در نتایج عمل لیزیک و سایر جراحی های عیوب انکساری دارد. تکنولوژی اصلاح عیوب انکساری چشم با لیزر مداوما تقییریافته و تکامل پیدا می کند. امروزه داوطلبان اصلاح عیوب انکساری برای اصلاح بینائیشان به روش های متنوعی دسترسی دارند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارد. تکنولوژی اصلاح بینایی با لیزر یکی از بهترین روش های خلاص شدن از دست عینک است.

نتایج عمل لیزیک چشم

از طرفی تجربه جراح نیز پا به پای پیشرفت تکنولوژی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. گاها در تبلیغاتی برای جلب مشتری برای ارزان تر شدن عمل، جراحانی که تکنولوژی پیشرفته ای در اختیار ندارند و از طرفی تجربه کافی برای این اعمال ندارند، اقدام به اصلاح بینایی شما می کنند که پس از بروز عوارض ناشی از تکنولوژی قدیمی و یا تجربه کم جراح، ممکن است نتوان کیفیت بینایی شما را به محدوده نرمال بازگرداند. پس در انتخاب جراح و تکنولوژی حتما دقت فرمایید. توصیه می شود که در مورد تکنولوژی دستگاهی که قرار است با آن عمل شوید بپرسید .

از پزشکتان بپرسید که آیا تصمیم دارد با استفاده از روش لیزیک اختصاصی Wavefront Technology حتی الامکان از عوارض ناخواسته ای مثل خیرگی در مقابل اشیا نورانی، یا دیدن هاله در اطراف نور بکاهد یا خیر؟ با اینحال انتخاب این موضوع معمولا نکته ای است که با صلاحدید پزشک شما صورت میگیرد. بعد از بررسی تمامی این موارد است که که میتوانید به اطمینانی نسبی از کیفیت بالای عمل خود و به نتایجی قابل قبول امیدوار شوید

عمل لیزیک بر روی قرنیه که بافتی زنده است انجام می شود؛ لذا پاسخ به درمان در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. مثلا تراش قرنیه برای اصلاح سه دیوپتر از نزدیک بینی در یک فرد ممکن است نسبت به فرد دیگر نهایتا، میزان کمتر یابیشتری اصلاح کند. علاوه بر پاسخ بافتی؛ نوع و میزان شماره عینک نیز در نتیجه نهایی عمل لیزیک تاثیر بسزایی دارد. بعنوان مثال لیزیک در چشم های با نزدیک بینی ساده در حد یک تا چهار در مقایسه با نزدیک بین های بالاتر؛ نتایج بمراتب بهتری دارد.

نتایج عمل لیزیک چشم

همچنین نتیجه عمل لیزیک درچشم های نزدیک بین، خیلی بهتر از چشم های دور بین است. بنابراین انتظار درست و منطقی از عمل لیزیک اینست که با انجام این عمل؛ وابستگی به عینک به میزان قابل توجه ای کاهش یابد؛ در حدی که فرد قادر باشد عمده کارهای روزمره را بدون عینک انجام دهد؛ اما باید در نظر داشته باشیم که برای انجام کارهایی که به دقت بیشتری نیاز دارند (مانند رانندگی در شب)؛ ممکن است به یک عینک شماره کمی نیاز باشد.

لیزیک عملی اختیاری و داوطلبانه است که دقت بسیار بالا و نتایج مطلوب دارد و معایب و خطرات بالقوه خود را نیز داراست. در مجموع، داوطلب مناسب برای انجام این عمل؛ فردی است با میزان متناسب نزدیک بینی، دوربینی و یا آستیگمابیسم که آگاهانه و با اطلاعات کافی و از همه مهم تر با توقعات واقعی تصمیم به انجام این عمل بگیرد.

خطرات بالقوه پس از عمل شامل: خیرگی واذیت ناشی از نور(glare)، دیدن هاله یا پخش نور چراغ ها در شب(halos or starburst ) و عفونت قرنیه است. خوشتختانه عوارض تهدید کننده بینائی نظیر عفونت فوق العاده نادر است.

عوارض احتمالی لیزیک چشم

خطرات بالقوه پس از عمل شامل:خشکی چشم، خیرگی واذیت ناشی از نورglare))، دیدن هاله یا پخش نور چراغ ها در شب(halos or starburst ) (که بمرور زمان و با ادامه روند ترمیم از بین میروند)، مشکلات در ارتباط با فلپ (مثل برش نامنظم آن و یا ایجاد چین و چروک) و عفونت قرنیه است. اغلب بیماران پاسخ خوبی به درمان داده و در مواردی نیز بروز مشکلاتی نه چندان جدی دور از ذهن نیست. خوشتختانه عوارض تهدید کننده بینائی نظیر عفونت فوق العاده نادر و کمتر از ۰٫۰۰۲% موارد است.

مطالعات نشان داده اند که عوارض لیزیک با افزایش تجربه جراح بطور قابل ملاحظه ای کاهش مییابد که همین موضوع اهمیت انتخاب یک جراح با تجربه را بیش از پیش نشان میدهد.

مهم است که بدانید سلامت عمومی بدن و چشم شما قطعا در بروز عوارض احتمالی موثر خواهد بود. با اینحال حتی در بهترین شرایط سلامتی نیز افراد مختلف پاسخ های مختلفی به جراحی میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *