لنزهای فیکیک در درمان قوز قرنیه

درمان قوز قرنیه با کارگذاری لنزهای دایمی داخل چشمی فیکیک

(آرتیزان؛ آرتیفلکس؛ وریسایس؛وریفلکس و لنزهای فیکیک اتاق خلفی)(Artisan, Artiflex, Verisyse, Veriflex & Phakic PC IOLs)

لنزهای فیکیک در درمان قوز قرنیه در بیماران مبتلا به قوز قرنیه که آستیکماتیسم  و یا نزدیک بینی شدید دارند می توان بدون خارج کردن لنز طبیعی چشم، با کار گذاشتن لنز داخل چشمی مخصوصی در داخل چشم عیب انکسار را اصلاح کرد. با کار گذاشتن لنز داخل چشمی مخصوصی در داخل چشم عیب انکساری چشم را اصلاح می شود. با این عمل چون عدسی طبیعی چشم دست نخورده باقی می ماند، قدرت تطابق چشم حفظ شده و افرادی که به سن پیرچشمی نرسیده باشند، علاوه بر دید خوب دور، دید نزدیک خوبی نیز خواهند داشت.

چون لنز طبیعی چشم دست نخورده در چشم باقی می ماند به این لنزها فیکیک می گوئیم. در این عمل از طریق ایجاد برش بسیار کوچکی در محیط قرنیه، لنز ظریفی در جلوی لنز طبیعی چشم کار گذاشته می شود تا نزدیک بینی و همچنین با کار گذاری لنز های فیکیک توریک آستیگماتیسم را اصلاح کند.

این لنزها به دو گروه عمده تقسیم بندی می شوند:

  1. لنز های اتاق قدامی که در اتاق قدامی چشم (پشت قرنیه و جلوی عنبیه یعنی قسمت رنگی چشم) کار گذاشته می شوند.
  2. لنزهای اتاق خلفی که در اتاق خلفی چشم (بر روی عدسی بیمار و در پشت عنبیه) قرار می گیرند.

لنز های فیکیک اتاق قدامی برای درمان قوز قرنیه

این لنزها به صورت دائمی داخل چشم قرار داده می شوند ولی در صورت لزوم در هر زمانی می توان با عمل جراحی آنها را برداشت. این لنزها برای اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم شدید طراحی شده اند. هر کدام از این لنزها معایب و مزایای خاص خود را دارند. این لنزها دو نوع دارند. نوع انعطاف ناپذیر و نوع تاشو.

لنزهای فیکیک در درمان قوز قرنیه: phakic IOL لنز داخل چشمی آرتیفلکس          لنزهای فیکیک در درمان قوز قرنیه:Artisan phakic IOL لنز آرتیزان          لنزهای فیکیک در درمان قوز قرنیه:Artisan phakic IOL لنز آرتیزان

لنز های اتاق قدامی چشم (لنزهای داخل چشمی آرتیزان و آرتیفلکس)

انواع انعطاف ناپذیر .آنها شامل آرتیزان و .وریفلکس (Verisyse و Artisan) است. این لنز ها نازک .ولی غیر قابل انعطاف هستند که تأییدیه انجمن دارو .و غذای آمریکا (FDA ) را نیز .دریافت کرده اند و تدریجا در بین چشم پزشکان مقبولیت پیدا کرده اند. برای کارگذاری این لنز ها نیاز به برش بزرگتری داریم. اگر چشم آستیگماتیسم نیز داشته باشد ممکن است بتوان در موقع کار گذاری لنز، آستیگماتیسم را نیز اصلاح کرد. چون برای وارد کردن این لنزها به داخل چشم نیاز به برش بزرگتری داریم، باید در پایان عمل محل برش را با بخیه ترمیم کرد. این لنز ها قادر به اصلاح عیوب انکساری تا بالای ۲۰ دیوپتر هستند.

لنز های فیکیک اتاق قدامی برای درمان قوز قرنیه

فیلم جراحی کارگذاری لنز آرتیزان Artisan phakic IOL implantation video

نوع انعطاف پذیر یا تاشو آنها شامل لنزهای وریسایس و وریفلکس (Artiflex & Veriflex) است. این لنزها برای اصلاح دوربینی و یا نزدیک بینی شدید تا ۱۵ دیوپتر استفاده می شود. مزیت این لنزها این است که .در حالت تا شده وارد چشم می شوند و سپس در داخل چشم باز شده و کار گذاشته می شود؛ لذا می توان از برش کوچکتری آنرا کار گذاشت و در نتیجه آستیگماتیسم ناشی از برش عمل کمتر است. برای کارگذاشتن این لنزها نیاز به بخیه کردن چشم نیست.

فیلم  انیمیشن جراحی کارگذاری لنز آرتیفلکس Artiflex phakic IOL implantation animation video

هر دو نوع لنزهای انعطاف پذیر و انعطاف ناپذیر اتاق قدامی انواع اصلاح کننده دوربینی و نزدیک بینی دارند و انواع تاشو آن انواع توریک دارند که قادر به اصلاح آستیگماتیسم نیز می باشند. اگر چشمی قبل از عمل علاوه بر نزدیک بینی یا دور بینی آستیگماتیسم نیز داشته باشد، می توان با کار گذاری نوع توریک لنز و یا با برش های اصلاحی بر روی قرنیه، آستیگماتیسم را نیز اصلاح کرد.

لنز های فیکیک  اتاق خلفی برای درمان قوز قرنیه

لنزهای داخل چشمی اتاق خلفی یا لنز تماسی کاشتنی implantable contact lenses (ICLs), .از طریق جراحی در چشم کارگذاشته می شوند. کیفیت بینایی با این لنزها عالی و نتایج عمل قابل پیش بینی و دائمی است. این لنزها جدیدترین نوع لنز فیکیک هستند که موفق به دریافت تاییدیه سازمان دارو و غذای آمریکا برای اصلاح طیف وسیع نزدیک بینی شده اند. در این روش لنز بر روی لنز طبیعی چشم و در فضای خلفی چشم (پشت عنبیه) کار گذاشته می شود. این لنزها از مواد پیشرفته ای ساخته شده اند که با بدن بسیار سازش پذیربوده و توانایی اپتیکی عالی دارند.

             ICL لنز های اتاق خلفیی

                                                     لنز های اتاق خلفیICL یا کلامر برای اصلاح عیوب انکساری ناشی از کراتوکونوس یا قوز قرنیه                                                     

 فیلم جراحی کارگذاری لنز فیکیک اتاق خلفی Implantable contact lens or PC phakic IOL implantation video

مزایای لنزهای داخل چشمی فیکیک

  1. توانایی اصلاح طیف وسیعی از عیوب انکساری که با روش های لیزری قادر به اصلاح نیستند را دارند.
  2. عمل در بیمارانی که به علت نازکی یا نامنظمی قرنیه امکان لیزیک وجود ندارد، قایل انجام است.
  3. احتمال ایجاد یا تشدید خشکی چشم کمتر است.
  4. با جراحی امکان برداشت آنها وجود دارد.

 عوارض لنزهای داخل چشمی فیکیک

این لنزها برای کسانی پیشنهاد می شود که شماره چشمشان بیشتر از محدوده قابل اصلاح با جراحی های لیزری قرنیه ( لیزیک، لازک و ….) است و یا ضخامت قرنیه کمی دارند. از آنجاییکه این عمل توأم با ریسک بالاتری است، .در افرادی که نزدیک بینی و دوربینی بالاتری دارند بکار می رود و انتخاب اول برای اصلاح عیوب انکسار، .جراحی های لیزری بر روی قرنیه است. این عمل عوارض بالقوه احتمالی مهمی نظیر عفونت (اندوفتالمیت). و کاهش سلولهای اندوتلیوم قرنیه دارد. در حال حاضر در اکثر کشورهای جهان من جمله اروپا و امریکای جنوبی این لنزها با موفقیت زیاد استفاده می شود. تعداد زیادی از بیماران اینجانب که شرایط این عمل را داشته اند با موفقیت در کلنیک های ونک و نگاه توسط اینجانب تحت عمل جراحی قرار گرفته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *