لازک

عمل لازک چشم (LASEK (laser epithelial keratomileusis

لازک .یک عمل جراحی چشم است .که بسیاری از مزایای سایر جراحی های لیزری اصلاح بینایی را با هم ترکیب می کند. LASEK.مزایای دو روش لیزیک و لازک را با هم ترکیب می کند. جراحی چشم لازک .برای درمان میوپی . (نزدیک بینی)،. هایپروپی . (دوربینی ) و آستیگماتیسم .(بینایی کج و معوج) استفاده می شود. عمل جراحی لازک تکنيک نسبتا جديدي است که .در واقع شکلي از پی آر کی PRK است. اين تکنيک .بيشتر براي افرادي که ضخامت قرنيه پايين دارند .و يا شيب انحناي قرنيه کم است،. پيشنهاد مي شود.LASEK .با هدف کاهش شانس بروز عوارض ناشي از فلپ .(لايه برداري) ليزيک ابداع شد.

جراحی لازک چشم چیست؟

عمل جراحی لازک شامل لیزر سطح قرنیه در زیر اپیتلیوم است. اپیتلیوم. با یک محلول رقیق الکل نرم شده .و سپس به آرامی به کناری منتقل می شود. بنابراین .بستر قرنیه آماده شده و می تواند لیزر شود. این فناوری بدون نیاز به تیغ جراحی بوده .و روند بهبودی آن سریع است. و از ناراحتی بیمار می کاهد.

نحوه انجام عمل جراحی لازک چشم

LASEK eye surgeryجراحی لازک چشمدر عمل جراحی LASEK،.اپيتليوم .يعني سطحي ترين لايه قرنيه (بجاي اينکه در ليزيک فلپ با ميکروکراتوم برش داده ميشود) .با وسيله اي بنام ترفاين. برش داده مي شود. سپس الکل را پنج برابر رقيق کرده .و به مدت حدود 20 ثانيه روي سطح قرنيه مي گذاريم. الکل رقيق شده .لايه اپيتليوم قرنيه را شل مي کند.

سپس الکل را برداشته. و با وسيله مخصوصي لبه هاي فلپ اپيتليوم ( لايه) را بلند کرده. و به آرامي آنرا بر روي خودش شبيه فرش لوله مي کنيم. در مرحله بعد با استفاده از ليزر اگسايمر شبيه ليزيک يا PRK بستر قرنيه را تراش داده و اصلاح مي کنيم. سپس فلپ اپيتليوم به جاي اول برگردانده مي شود و براي پيشگيري از لغزيدن و جابجا شدن آن، بر روي چشم لنز تماسي گذاشته مي شود.

فیلم عمل جراحی لازک  LASEK Surgery Video

دوره پس از عمل لازک چشم

دوره بعد از عمل LASEK شبيه PRK است. پس از ترميم لبه هاي فلپ اپيتليال، لنز تماسي برداشتن مي شود. معمولا 4 تا 7 روز پس از عمل بينايي در حد مطلوبي بهبود مي يابد.ساير عوارض و نتايج شبيه PRK است.

محاسن عمل لازک چشم

گفته می شود که جراحی لازک مزایای مختلفی دارد از جمله:

 1. – عملی سریع و بدون درد است که برای هر چشم کمتر از 5 دقیقه طول می کشد.
 2. – نتایج عالی دارد؛ طوریکه بینایی بیمارن پس از چند روز خوب است.
 3. – بینایی در 97% بیماران کامل می شود و بیماران رضایت کامل دارند.
 4. – در طی عمل فلپ قرنیه (لایه) ایجاد نمی شود، لذا این عمل در کسانیکه خشکی چشم یا قرنیه نازک دارند و همچنین در ورزشکاران رزمی مناسب است.
 5. – عمل بسیار راحت است و چشم دستکاری زیادی نمی شود.
 6. – نیازی به بخیه ندارد
 7. – اگر نیاز به عمل اصلاحی در آینده باشد، به راحتی قابل انجام است.
 8. جراحی لازک چشم  کمتر از جراحی لیزیک چشم باعث خشکی چشم می شود.

معایب عمل لازک چشم

از معایب جراحی چشم لازک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1.     زمان بهبود بینایی در مقایسه با عمل جراحی لیزیک طولانی تر است.  در بسیاری از بیمارانی که تحت عمل جراحی لازک قرار گرفته اند، حداقل یک یا دو هفته زمان می برد تا عملکرد بینایی خود را بدست آورند که این مدت معادل همان زمان بهبودی در جراحی  پی آر کی چشم  است. بیماران لیزیک اغلب یک روز پس از جراحی دید خوبی دارند.
 2.      جراحی لازک چشم معمولاً نسبت به عمل لیزیک درد و ناراحتی بیشتری ایجاد می کند اما درد کمتری نسبت به جراحی  پی آر کی دارد.
 3.      بیماران باید حدود سه یا چهار روز پس از جراحی چشم لازک از “لنز تماسی پانسمانی” استفاده کنند تا به عنوان یک لایه محافظ روی قرنیه قرار گیرد تا سطح چشم ترمیم شود. استفاده از این لنز ها  پس از لیزیک دیگر لازم نیست.
 4.      بیماران باید قطره های استروئیدی موضعی را برای چند هفته بیشتر از عمل جراحی لیزیک چشم استفاده کنند.

عوارض احتمالی عمل لازک چشم

عمل لازک نیز مثل سایر عمل ها می تواند عوارض بالقوه ای داشته باشد:

 1. – احساس وجود جسم خارجی در چشم که یک الی چهار روز طول می کشد.
 2. – کاهش مختصر بینایی  در نور کم به صورت گذرا که ممکن است تا 12 ماه طول بکشد.
 3. – خشکی چشم که تا 6 ماه نیاز به استفاده از قطره های مرطوب کننده است.
 4. – تاری دید که ممکن است تا 6 تا 9 ماه بعد از بین می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *