لازک، لیزیک و فمتولیزیک – آنچه باید بدانیم

 لازک، لیزیک و فمتولیزیک

لازک، لیزیک و فمتولیزیک - آنچه باید بدانیمآنچه باید بدانیم

زمانی که تصمیم به عمل حذف عینک می گیریم، سوالات متعددی در ذهنمان نقش می بندد. در این مقاله می خواهیم به طور مختصر به رایج ترین این سوالات پاسخ بدهیم.

اصلاح بینایی با لیزر چیست؟

اصلاح بینایی با لیزر یک روش جراحی است که از یک پرتو نور سرد (اشعه لیزر) برای تغییر شکل قرنیه با هدف بهبود بینایی استفاده می‌کند. لیزر تکه‌های میکروسکوپی بافت قرنیه را برای صاف کردن قرنیه (برای اصلاح نزدیک‌بینی)، شیب‌دار کردن قرنیه (برای اصلاح دوربینی) و/یا صاف کردن بی‌نظمی‌های قرنیه (برای اصلاح آستیگماتیسم) برمی‌دارد.
هدف از جراحی لیزری چشم تغییر شکل قرنیه است تا تصاویر بر روی شبکیه متمرکز شده و بینایی واضح تر شود.عمل های  جراحی لیزری چشم شامل لیزیک، فمتولیزیک، اسمایل، اپی لیزیک، لازک، پی آر کی و ترانس پی آر کی می باشد.

نحوه انجام عمل های لیزری اصلاح بینایی بر روی قرنیه

آیا لیزیک، لازک و پی آر کی بی خطر هستند؟

سازمان دارو و غذای آمریکا (FDA)،  لیزیک و لازک وPRK را به عنوان روشی ثابت شده، ایمن و موثر می شناسد. تصحیح بینایی لیزری از یک پرتو نور سرد (لیزر اگزایمر) استفاده می کند که توسط کامپیوتر کنترل می شود. جراح اصلاح با لیزر را شروع می کند و می تواند هر لحظه آن را قطع کند. علاوه بر این اقدامات حفاظتی زیادی برای کاهش خطر خطا وجود دارد. دستگاه لیزر مجهز به رادارهایی است که حرکات ناخواسته چشم را تعقیب می کند و اسپات های لیزر را در مکان های از قبل برنامه ریزی شده بر روی قرنیه شلیک می کند. با این حال، هر روش جراحی خطرات خاص خود را دارد.
اگرچه آمار دقیق عوارض کاملاً مشخص نیست، مطالعات نشان می دهد که بروز مشکلات جزئی مانند خشکی چشم و پخش نور در شب حدود 3 تا 5 درصد است، در حالی که خطر عوارض جدی مانند  کاهش بینایی کمتر از 1 درصد است. تاکنون هیچ مورد شناخته شده ای از نابینایی بعد از این عمل ها وجود ندارد. در مجموع نتایج به طور کلی بسیار خوب است.لازک، لیزیک و فمتولیزیک – آنچه باید بدانیم

لازک، لیزیک و فمتولیزیک - آنچه باید بدانیم LASEK LASIK FemtoLASIKآیا می توانم هر دو چشم را همزمان انجام دهم؟

اکثر جراحان عمل لیزیک را به طور همزمان روی هر دو چشم انجام می دهند. از آنجایی که بعد از PRK دید واضح و راحت بیشتر طول می کشد، بعضی از جراحان ممکن است یک یا دو هفته بین چشم ها برای PRK صبر  کنند. در عمل های لیزری سطحی قرنیه، هم بینایی بعد از یک الی دو هفته قابل قبول است و فرد می تواند فعالیت های روزمره را از سر بگیرد.

جراحی لیزر چشم چه تفاوتی با انواع قبلی جراحی انکساری چشم دارد؟

روش های فعلی تصحیح بینایی لیزری مانند لیزیک، از نطر نتایج عمل، قابلیت پیش بینی بالاتری توام با بروز عوارض کمتر دارند. علاوه بر این، در تکنیک‌های قدیمی‌تر معمولاً از برش‌های دستی به جای لیزرهای خودکار برای اصلاح استفاده می‌شد، که دقت کمتری برای اصلاح عیب انکساری داشت.

آیا اصلاح دید با لیزر درد دارد؟

در حین عمل های لیزری اصلاح بینایی احساس درد نخواهید کرد، زیرا جراح ابتدا قطره های چشمی بی حس کننده را در چشم شما می چکاند. پس از آن، در صورت لزوم، ممکن است داروهای ضد درد تجویز کند. بسیاری از بیماران لیزیک بعد از گذشت یک روز یا بیشتر پس از جراحی ناراحتی را گزارش نمی کنند. ناراحتی بعد از لیزرهای سطحی کمی بیشتر است زیرا در این روش تراش لیزر درلایه های سطحی تر قرنیه است که درد بیشتری دارد. برای دید واضح و راحت پس از لیزرهای سطحی  مثل PRK، لازک و ترانس پی آرکی سلول های سطحی محافظ قرنیه باید رشد کرده و مجدداً روی سطح قرنیه را بپوشانند.  این روند ممکن است چند روز یا یک یا دو هفته و گاهی بیشتر طول بکشد.لازک، لیزیک و فمتولیزیک – آنچه باید بدانیم

لازک لیزیک و فمتولیزیک LASEK LASIK FemtoLASIKلیزیک چقدر طول می کشد؟

خود درمان با لیزر معمولا کمتر از یک دقیقه طول می کشد، در حالی که کل روش تقریباً 15 دقیقه برای هر چشم طول می کشد.

چگونه بفهمم که واجد شرایط اصلاح بینایی با لیزر هستم؟

چشم پزشک می تواند به شما در تصمیم گیری کمک کند، اما در اینجا چند دستورالعمل کلی وجود دارد:
     شما باید چشم های سالمی داشته باشید – بدون گلوکوم، عفونت، آب مروارید، خشکی شدید چشم یا هر بیماری دیگری که بر بهبودی بعد از عمل تاثیر بگذارد.
     شما باید یک بزرگسال باشید: 18 سال یا بیشتر (به استثنای برخی موارد).لازک، لیزیک و فمتولیزیک – آنچه باید بدانیم
     بینایی شما باید حداقل یک سال قبل از جراحی ثابت باشد.
     اگر باردار یا شیرده هستید، سطح هورمونی شما می تواند بر شکل چشم شما تأثیر بگذارد. شما باید منتظر بمانید تا هورمون های شما به سطح طبیعی برگردند.
     شما نباید  بیماری دژنراتیو یا خود ایمنی داشته باشید، زیرا این امر بر بهبودی تأثیر می گذارد.

قبل از عمل لیزر چشم چه بررسی هایی انجام می شود؟

چشم پزشک یک معاینه کامل چشم  انجام می دهد تا مطمئن شود که چشمان شما سالم هستند و کاندید مناسبی برای اصلاح بینایی با لیزر هستید. همجنین شما را از نظر ابتلا به بیماری های هایی مثل گلوکوم، آب مروارید و سایر شرایطی که برای این عمل ها ممنوعیت دارد، ارزیابی می کند. همچنین از دستگاهی به نام توپوگرافی قرنیه برای عکاسی و نقشه برداری از قرنیه استفاده می کند. با توجه به وضعیت این عکس ها هم می توان تصمیم گرفت که چشم شما شرایط عمل لیزری حذف عینک را دارد یا خیر و هم برای برنامه ریزی تراش با لیزر این عکس برداری ها کاربرد دارند.  جراح از این نقشه ها برای برنامه ریزی جراحی شما برای دقیق ترین نتایج ممکن استفاده می کند.لازک، لیزیک و فمتولیزیک – آنچه باید بدانیم

در روزعمل چه اتفاقی می افتد؟

جراحی های لیزری برداشتن عینک عمل های سرپایی هستند، به این معنی که شما حدود یک ساعت را در کلنیک یا بیمارستان می گذرانید و بعد از آن به منزل برمی گردید. شخص دیگری باید شما را به خانه برساند، زیرا دید شما بلافاصله بعد از جراحی کمی تار می شود.
پس از ورد به کلنیک و تشکیل پرونده عمل، به بخش لیزیک هدایت می شوید. روی یک صندلی می نشینید و در چشم شما قطره های بی حس کننده چکانده می شود. اطراف چشم ها با محلول بتادین برای ضد عفونی شستشو می شود. سپس بر روی تخت لیزر دراز می کشید و میکروسکوپ لیزر روبروی صورت شما قرار می گیرد. جراح مجدداً قطره های بی حس کننده را در چشم شما می چکاند. شان یک بار مصرف استریلی روی صورت شما پهن می شود و جراح یک اسپکولوم (نگهدارنده) پلک را داخل پلک های شما قرار می دهد تا چشم شما را کاملا باز نگه دارد.
در لیزیک، جراح یک فلپ نازک در لایه های سطح قرنیه ایجاد می‌کند، آن را به عقب برمی‌گرداند و از لیزر برای برداشتن مقداری بافت قرنیه استفاده می‌کند و سپس فلپ را در جای خود قرار می‌دهد. اگر لیزر سطحی مثل لازک یا پی آر کی دارید، هیچ فلپی ایجاد نمی‌شود. به سادگی پس از کنار زدن لایه خارجی قرنیه (اپیتلیوم) باقیمانده بستر قرنیه با لیزر تراش داده می شود. لایه سلولهای سطحی پس از جراحی دوباره رشد می‌کند و سطح قرنیه ترمیم می شود. در ترانس پی آر کی همه مراحل (شامل برداشتن اپیتلیوم) توسط لیزر انجام می شود.

لازک، لیزیک و فمتولیزیک - آنچه باید بدانیمLASEK LASIK FemtoLASIKپس از عمل چه اتفاقی می افتد؟

کمک جراح قطره چشمی را در چشم شما می چکاند. ممکن است کمی استراحت کنید و سپس به خانه بروید و استراحت کنید. احتمالاً فوراً متوجه دید واضح‌تری خواهید شد و معمولاً با گذشت هفته‌ها این دید بیشتر بهبود می‌یابد.

چه زمانی پس از عمل می توانم رانندگی را از سر بگیرم؟

بالافاصله پس از عمل معمولا دید خوبی ندارید و نمی توانید رانندگی کنید. بنابراین باید فرد دیگری شما را به خانه برگرداند. اما در روزهای آتی پس از عمل هر موقع که احساس کردید که برای رانندگی ایمن دید کافی دارید، می توانید مجددا رانندگی را از سر بگیرید.

آیا می توانم فوراً به سر کار برگردم؟

اکثر افرادی که لیزیک انجام می دهند روز بعد به سر کار خود بازمی گردند. با PRK، بسیاری از جراحان دو یا سه روز استراحت را توصیه می کنند.

لازک لیزیک و فمتولیزیک LASEK LASIK FemtoLASIKچه زمانی می توانم آرایش کنم؟

بهتر است حدود چند هفته پس از جراحی آرایش خود را از سر بگیرید. با این حال، لوازم آرایش قدیمی خود را دور بریزید و لوازم جدید بخرید تا خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهید.

آیا عمل عوارض جانبی دارد؟

برخی از افراد پس از لیزیک دچار خشکی چشم می شوند که معمولا با قطره چشم برطرف می شود و به مرور زمان بهبود می یابد.  برخی دیگر ممکن است پخش نور یا هاله‌های اطراف چراغ‌ها، به‌ویژه در شب را تجربه کنند. معمولاً این اثر با گذشت زمان کاهش می یابد یا از بین می رود. در تعداد کمی از افراد (احتمالاً کمتر از 1 درصد)، بینایی آنسبت به بینایی با عینک به جای بهبودی بدتر می شود.

بعد از لیزیک به چند چکاپ نیاز دارم؟

بسته به نظر جراحتان، احتمالاً روز بعد، سپس یک هفته یا یک ماه بعد و سپس سه ماه بعد، باید معاینه شوید. در صورت نیاز به بازدیدهای بیشتر، پزشک به شما اطلاع خواهد داد.

اگر زمان بگذرد و من بهتر نبینم چه؟

تعداد کمی از بیماران پس از جراحی خوب می بینند و سپس بدتر شدن تدریجی بینایی را تجربه می کنند. اگر این اتفاق افتاد، با پزشک خود مشورت کنید تا علت آن را مشخص کنید و ببینید آیا درمان مجدد (افزایش اصلاح) مناسب است یا خیر.

لازک لیزیک و فمتولیزیک LASEK LASIK FemtoLASIKآیا بعد از لیزیک یا پی آر کی به عینک نیاز دارم؟

در حالی که اکثر مردم پس از اصلاح بینایی لیزری بدون عینک به وضوح می بینند، اگر بعد از عمل جراحی دارای عیب انکساری باقی مانده خفیف هستید، هنوز ممکن است برای فعالیت های خاصی (مثلاً رانندگی در شب) به عینک اصلاحی نیاز داشته باشید.
اگر بیش از 40 سال سن دارید و علائم پیرچشمی دارید، عینک تدریجی دید واضحی را در تمام فواصل به شما می دهد و همچنین از چشمان شما در برابر گرد و غبار، زباله و باد خشک یا تهویه مطبوع محافظت می کند.
لنزهای فتوکرومیک مفید هستند زیرا از چشمان شما ۱۰۰ درصد در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت می کنند و به طور خودکار در نور خورشید تیره می شوند. (اگر بعد از جراحی به نور حساس هستید، این امر به ویژه مفید است.)
هر نوع عینکی که بعد از لیزیک یا PRK (از جمله عینک مطالعه) انتخاب کنید، بهترین وضوح و راحتی را در صورتی که لنزها دارای پوشش ضد انعکاس باشند، خواهد داشت.

هزینه اصلاح بینایی با لیزر چقدر است؟

عمل های لیزی حذف عینک متنوع هستند. برای هر فردی بسته به شرایط چشم ممکن است یکی از این عمل ها مناسب باشد. این عمل ها از تکنولوژی ها و دستگاه های مختلفی استفاده می کنند و به همین دلیل هزینه انجام عمل های مختلف، متفاوت است.

من سوالات بیشتری در مورد لیزیک دارم. از چه کسی بپرسم؟

برای معاینه کامل چشم پزشکی و مشاوره در مورد مناسب ترین روش حذف عینک می توانید با مرکز چشم پزشکی دکتر علیرضا نادری مشاوره کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *