فمتوکاتاراکت یا جراحی آب مروارید با لیزر

 فمتوکاتاراکت (عمل کاتاراکت با لیزر) Femto Cataract

 

 لیزر فمتوسکند چیست؟

فمتوکاتاراکت یا جراحی آب مروارید با لیزر لیزر فمتوسکند. لیزری مادون قرمز . با طول موج ۱۰۵۳ نانومتر است. نحوه عملکرد لیزر فمتوسکند . مثل لیزر یاگ از طریق” از هم گسیختگی بافتی” . یا فوتویونیزاسیون نسوج شفاف مثل قرنیه است. استفاده از لیزر فمتوسکند مثل لیزر یاگ باعث ایجاد ابری از الکترونهای آزاد و مولکولهای یونیزه می شود. امواج شوک صوتی که به این طریق تولید می شوند، . منجر به از هم گسیختن بافت ها می شود.

به هر حال تفاوت دو لیزر . در میزان آسیب وارده به بافت های اطراف است. زمان پالس هر لیزر یاگ در محدوده نانوسکند(۱۰۹ ) . و زمان هر پالس در لیزر فمتو سکند ( ۱۰۱۵ ثانیه) است. کاهش زمان پاس لیزر . باعث کاهش آسیب وارده به بافت های اطراف میشود. در واقع آسیب به بافتهای اطرف با لیزر فمتوسکند. ۱۰۶ برابر کمتر از لیزر یاگ است. این خصوصیت لیزر فمتوسکند برای جراحی های قرنیه . که نیاز به دقت بالا دارند مناسب می باشد.

. فیلم لیزر فمتوسکندFemtosecond Laser Video

. 

 دستگاه‌های لیزر فمتوسکند

 فمتوکاتاراکت یا جراحی آب مروارید با لیزردستگاه‌های لیزر فمتوسکند. نرم‌افزارهایی مجهز هستند که به وسیله آنها می‌توان تعداد،. اندازه،. مقدار انرژی . و فرکانس پالس‌های تابیده شده را تنظیم نمود. با استفاده از این نرم‌افزار . می توان محل دقیق تابش پالس ها از نظر عمق . و وسعت مورد نظر را نیز تعیین نمود. بنابراین هنگام استفاده از لیزر فمتوسکند در برش قرنیه، انرژی لیزر دقیقاً در یک نقطه مشخص در سطح و یا عمق قرنیه متمرکز می‌شود. هر پالس باعث ایجاد یک حباب میکروسکوپی می‌شود که بافت قرنیه اطراف خود را از هم جدا می‌کند. به این پدیده   “Photodisruption” می‌گویند. با کنار هم قرار دادن هزاران حباب، . می‌توان یک برش بسیار ظریف در بافت قرنیه ایجاد کرد. 

فمتوکاتاراکت (عمل کاتاراکت با لیزر)

در مسیر پیشرفت علم و تکنولوژی در چشم پزشکی، . یکی از جدید ترین روش های عمل جراحی آب مروارید،. استفاده از لیزراست.  در این روش که فمتوکاتاراکت نامیده می شود،. برای افزایش دقت و کیفیت عمل، . با استفاده ازلیزر فمتوسکند مراحل مختلف عمل جراحی قابل انجام است.

 

 فواید جراحی آب مروارید با لیزر چیست؟

با استفاده از تکنولوژی لیزر فمتوسکند کلیه مراحل حساس عمل آب مروارید با استفاده از برش های دقیق لیزر انجام می شود. در نتیجه احتمال بروز خطاهای انسانی کم می شود. با این روش علاوه بر افزایش دقت و امنیت عمل می توان همزمان با عمل آب مروارید،. آستیگماتیسم بیمار را نیز با برش های لیزری اصلاح کرد

تفاوت عمل جراحی آب مروارید معمولی با عمل لیزری آب مروارید چیست؟

در روش معمول عمل جراحی آب مروارید به روش فیکو (فیکوامولسیفیکیشن)، . جراح برش های قرنیه را با کمک تیغی که در دست دارد،. انجام می دهد. پس از آن از طریق این برش ها، . جراح وسایل جراحی را وارد چشم کرده و مراحل بعدی عمل را ادامه می دهد. پس از باز کردن کپسول قدامی عدسی، . با استفاده از انرژی ماوراء صورت دستگاه فیکو، . عدسی چشم که دچار آب مروارید شده به قطعات کوچکتری خرد شده و ازچشم خارج می شود و سپس لنز داخل چشمی در محفظه کپسول عدسی کار گذاشته می شود تا جایگزین عدسی طبیعی چشم شود. در عمل جراحی آب مروارید به روش فمتوکاتاراکت، . مراحل عمل شامل برش های جراحی و خرد کردن هسته عدسی با کمک لیزر فمتوسکند انجام می شود؛ . در نتیجه دقت عمل افزایش می یابد.

چرا عمل جراحی آب مروارید با لیزر را انتخاب کنیم؟

این روش بدون نیاز به تیغ جراحی و بخیه، دقت بسیار بالا و دروره بهبودی کوتاه دارد. این برای بیماران مزیت است. اگر شما نیاز به عمل آب مروارید داشته باشید، انتخاب عمل آب مروارید با لیزر باعث می شود تا هم نتیجه عمل عالی باشد و هم در اولین فرصت بعد از عمل به سر کار و زندگی خود برگردید.

مزیت های عمل آب مروارید با لیزر

  1. نیاز به تیغ جراحی ندارد.
  2. مجموع زمان استفاده از لیزر کمتر از یک دقیقه است.
  3. امنیت بالاتری دارد و با استفاده از برنامه خودکار کامپیوتری، کنترل می شود.
  4. باز کردن کپسول قدامی عدسی، خرد کردن هسته عدسی و برش های قرنیه، به صورت خود کار است.
  5. انرژی مورد نیاز عمل تا ۵۰% کاهش می یابد.
  6. نتایج بینایی بهتر و دوره بهبودی کوتاهتر دارد.فمتوکاتاراکت یا جراحی آب مروارید با لیزر

 

فیلم عمل کاتاراکت به روش فمتو کاتاراکت با لیزر فمتوسکند  Femto Cataract Surgery

البته ذکر این نکته ضروری است که گاها پس از گذشت مدتی از عمل آب مروارید ممکن است کپسول عدسی کدر شده و باعث تاری دید شود که ما بطور معمول از انرژی لیزر به نام لیزر یاگ برای باز کردن کپسول ( و مسیر دید) استفاده می کنیم که به این کار “ لیزر کپسولوتومی” می گوئیم.

تقریبا بطور همزمان تحول مهم دیگری در طراحی و کیفیت لنزهای مصنوعی داخل چشمی بوقوع پیوست واستفاده از عدسی های مصنوعی تاشونده مرسوم شد. اخیرا لنز هائی طراحی شده اند (موسوم به لنز های با خاصیت تطابق و لنز های چند کانونی) که با مکانیسم های مختلفی دید نزدیک را نیز تا اندازه قابل توجهی بهبود می بخشند و در نتیجه پیرچشمی نیز همزمان با عمل آب مروارید اصلاح شده و  فرد علاوه بر بینائی خوب دور ، بدون نیاز به عینک مطالعه، نزدیک را هم خوب می بیند.

بنابراین بارزترین حسن عمل جراحی آب مروارید با برش کوچک، کاهش میزان آستیگماتیسم ایجادشده در اثر عمل جراحی و دوره نقاهت و بازگشت بینایی بسیار کوتاه است.

آیا چشم ها همزمان تحت عمل جراحی آب مروارید با لیزر قرار می گیرند؟

اگر هر دو چشم به آب مروارید مبتلا باشد پزشک آنها را در یک زمان جراحی نمی کند. هر چشم باید به طور جداگانه تحت عمل جراحی قرار گیرد. در صورتیکه وضعیت اورژانس نباشد بسته به نظر جراح بهتر است حدود چند روز تا چند هفته بین دو عمل فاصله باشد. گاهی از اوقات در بیماران مبتلا به بیماری قند جهت معاینه شبکیه و درمان ضایعات ناشی از بیماری انجام عمل آب مروارید ضروری است.

آیا عمل آب مروارید با لیزر نیاز به بی هوشی عمومی دارد؟

از نظر بی هوشی نیز با پیشرفت تکنولوژی عمل، دیگر نیازی به بی هوشی عمومی وجود ندارد و با تزریق بی حسی و یا حتی ریختن قطره بی حسی عمل جراحی امکان پذیر است.

پیشرفته ترین روش عمل جراحی در دنیا عمل فیکو با استفاده از قطره بی حسی و بدون نیاز به تزریق آمپول بی حسی و یا بی هوشی عمومی است . این روش بخصوص در بیمارن با بیماریهای زمینه ای نطیر بیماری های قلبی عروقی، دیابت و فشار خون و سکته مغزی که بی هوشی برایشان ممکن است خطرناک باشد، مفید است. در این روش مدت زمان عمل حدود ده دقیقه است و نیازی به پانسمان چشم نیست و بیمار بلافاصله پس از عمل مرخص می شود و از روز بعد به کار و زندگی عادی برمی گردد.همه بیماران عمل شده توسط اینجانب با این روش عمل می شوند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *