فلوتر یا مگس پران

مگس پران Floaters

فلوتز یا مگس پران floatersگاهی اوقات ممکن است کدورت هایی به اشکال مختلف مثل پرز،خطوط کوچک، تکه ابر،نقاط یا دوایرکوچک و …..به صورت شناور در میدان بینائیتان ببینید. اینها را اصطلاحا مگس پران یا فلوتر می نامیم. این کدورت ها اغلب زمانی که به یک زمینه صاف مثل دیوار سفید یا آسمان آبی نگاه می کنید، دیده می شوند. در واقع اینها توده های خیلی کوچک ژل یا سلول در داخل “زجاجیه” هستند. زجاجیه مایع ژل مانند شفافی است که فضای درونی چشم را پر کرده است.

گرچه به نظر می رسد که این اشکال در جلوی چشمتان در حال حرکتند، در واقع این ها در درون زجاجیه شناورند. زمانیکه شما به جایی نگاه می کنید، سایه این اجسام شناور روی پرده شبکیه چشمتان حس می شود. پرده شبکبه لایه ای عصبی است که در قسمت عقبی چشم قرار گرفته و نور را درک کرده ،اجازه می دهد اشیاء را ببینید.

.

 

فیلم مگس پران یا فلوتر Eye Floater Video

علل مگس پران چیست؟

زمانی که به میانسالی می رسیم، ژل رجاجیه متراکم و کم حجم می شود و در نتیجه توده یا رشته هایی در آن ایجاد می شود.ژل رجاجیه از قسمت پشتی و جانبی یعنی از شبکیه چشم فاصله گرفته و باعث جداشدگی خلفی زجاجیه می شود. این پدیده علت شایع مگس پران است

جداشدگی خلفی زجاجیه

جداشدگی خلفی زجاجیه در افراد زیر شایع تر است:

  1. افراد نزدیک بین
  2. افرادیکه سابقه عمل کاتاراکت (آب مروارید) دارند
  3. افرادی که تحت لیزر یاگ قرار گرفته اند. ( در بعضی موارد مدتی پس از عمل آب مروارید و گذاشتن لنز داخل چشمی کپسول عدسی که لنز در آن کار گذاشته شده، دچار کدورت می شود و باعث افت بینائی میشود. در این مورد کدورت کپسول پشت لنز با لیزر یاگ پاک و مسیر دید باز می شود)
  4. افرادی که سابقه التهاب داخل چشمی دارند

ظهور مگس پران ، بخصوص اگر به صورت ناگهانی باشد؛ می تواند به عنوان زنگ خطر باشد. در صورت بروز ناگهانی مگس پران، بخصوص اگر بالای ۴۵ سال هستید، یک راست سراغ چشم پزشک بروید.

فیلم جدا شدگی خلفی زجاجیه Posterior vitreous detachment (PVD) video

آیا مگس پران مشکل جدی و خطرناکی است؟

اگر زجاجیه به علت کاهش حجم از دیواره چشم فاصله بگیرد، می تواند منجر به سوراخ و پارگی پرده شبکیه شود. این وضعیت گاهی باعث خونریزی داخل چشمی مختصری می شود که خود ممکن است به شکل مگس پران جدید بروز کند.

از آنجایی که پارگی و سوراخ شبکیه می تواند منجر به جداشدن آن شود، همیشه به عنوان خطری جدی محسوب می شود. پس باید در شرایط زیر دراولین فرصت چشم پزشکتان را ببینید:

  1. بروز ناگهانی حتی یک مگس پران
  2. بروز ناگهانی جرقه های نورانی.
  3. اگر علائم دیگری نظیر از بین رفتن دید قسمت هایی از میدان بینائی مشاهده شد، باید بلافاصله توسط چشم پزشک معاینه شوید.

با مگس پران چه کنیم؟

چون باید از وضعیت پرده شبکیه چشمتان در ارتباط با احتمال پارگی آن مطلع شوید، لازم است در صورت بروز ناگهانی مگس پران با چشم پزشک تماس بگیرید.

مگس پران ها ممکن است در مسیر دید قرار گرفته و بخصوص موقع مطالعه مزاحم شما شوند . با حرکت چشمتان به بالا و پایین می توانید آنها را از مسیر بینائیتان جابجا کنید.

گرچه بعضی از مگس پران ها ممکن است در مسیر دید شما باقی بمانند، بسیاری از آنها به مرور ناپدید شده و مزاحمتشان کم می شود. حتی اگر سالها تعدادی مگس پران دارید، به محض ظهور مگس پران جدید باید توسط چشم پزشک معاینه شوید.

لیزر یاگ در درمان مگس پران YAG laser vitreolysis

لیزر یاگ برای انهدام کدورت های زجاجیه عملی سرپایی و موثر است که با استفاده از لیزر نانو پالس، رشته ها و کدورت های زجاجیه منهدم می شود. این عمل را ویترولیز می گوئیم. این عمل عوارض اندکی داشته و بیماران از آن بسیار راضی هستند. این لیزر ممکن است نیاز به عمل جراحی را به تاخیر انداخته یا نیاز به عمل را برطرف کند.

با کمک لنز دستگاه لیزر که روی چشم گذاشته می شود، نور لیزر یاگ در سطح قدامی فلوتر ها متمرکز می شود. لیزر انرژی بسیار کوتاه در ۳ نانوسکند (۰٫۰۰۰۰۰۰۰۰۳) را آزاد می کند. نکته مهم قابل ذکر این است که انرژی لیزر باعث شکسته شدن فلوتر ها به قطعات کوچکتر نمی شود؛ بلکه انرژی با قدرت بالای این لیزر، کلاژن و مولکولهای هیالورونین را تبدیل به گاز کرده که متعاقبا بداخل چشم جذب می شوند.

بر خلاف ویترکتومی که خطر خونریزی و عفونت در آن وجود دارد، ویترولیز غیر تهاجمی و بدون درد است که می تواند اختلالات بینایی ناشی فلوتر ها را بهبود ببخشند. درصد موفقیت این لیزر ۹۰ درصد است.

 

ویدئو های مرتبط

   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *