عیوب انکساری

منظور از عیوب انکساری Refractive Errors چیست؟

وقتی به یک جسم نگاه می کنید، اشعه نوری که منعکس می کند از طریق واضح ترین و بیرونی ترین لایه چشم – که قرنیه نامیده می شود – به طرف عدسی طبیعی چشم می شود. سپس عدسی نور را بر روی شبکیه متمرکز می کند. شبکیه لایه ای از بافت حساس به نور است که در پشت چشم قرار دارد.
شبکیه الگوهای نور را به سیگنال های الکتریکی تبدیل کرده و این سیگنال ها را از طریق عصب بینایی به مغز می فرستد. در مغز ، این سیگنال ها به عنوان تصاویر اجسامی که در اطراف خود می بینید شناخته می شوند.
عیب انکساری هنگامی رخ می دهد که چشم قادر به خم کردن و تمرکز مناسب نور بر روی شبکیه نیست. ممکن است بینایی تار، مبهم یا دو تایی شود ، باعث می شود موقع دیدن زور بزنید و دچار سایرعلائم شایع شامل سردرد در نتیجه خستگی چشم یا مشکل خواندن شوید.
در کودکان ، خطای انکساری ممکن است بر میزان مطالعه کودک تأثیر بگذارد و تأثیر منفی بر یادگیری کلی داشته باشد. حتی می تواند منجر به تخریب دائمی و غیرقابل اصلاح بینایی بنام آمبلیوپی انکساری شود. در بزرگسالان، تاری بینی می تواند ناراحت کننده ، ناخوشایند و حتی ناامن باشد، به خصوص هنگام رانندگی یا کار با ماشین آلات.ک

چشم پزشکان می توانند به سرعت نوع عیب انکساری که بر بینایی شما تأثیر می گذارد، را تعیین کنند.

  

عیوب انکساری چشم به سه شکل می باشند:میوپی یا نزدیک بینی؛ هیپروپی یا دوربینی؛و آستیگماتیسم

فیلم عیوب انکساری چشم   

میوپی یا نزدیک بینی

درمیوپی یا نزدیک بینی؛ تصاویر در جلوی پرده شبکیه تشکیل می شوند و در نتیجه اشیا تار دیده می شوند. این حالت زمانی اتفاق می افتد که چشم نسبتا طویل باشد ویا قدرت انکساری قرنیه و عدسی چشم نسبتا زیاد باشد.میوپی معمولا در طفولیت شروع می شود و تدریجا تا بزرگسالی یعنی سنین ۱۸ تا ۲۱ سال پیشرفت می کند. 

فیلم نزدیک بینی

 هیپروپی یا دوربینی

هیپروپی یا دوربینی؛ زمانی ایجاد می شود که تصاویر در پشت پرده شبکیه تشکیل می شوند و در نتیجه اشیا تار دیده می شوند. دراین حالت ،یا چشم نسبتا کوتاه است ویا قدرت انکساری قرنیه و لنز نسبتا کم است.بسته به شدت دوربینی و سن فرد؛ بعضی از افراد دوربین ممکن است با کمک تطابق عدسی ،هم دور و هم نزدیک را واضح ببینند. این وضع منجر به خستگی شدید چشم میشود و بهر حال با افزایش سن تدریجا قدرت تطابق کم می شود.

فیلم دوربینی Hyperopia Video 

  

آستیگماتیسم Astigmatism  

در یک چشم طبیعی بدون استیگماتیسم,انحنای قرنیه در سطوح مختلف(افقی وعمودی)مثل یک توپ فوتبال مشابه هم می باشند.لذا در این حالت وقتی نور از قرنیه عبور می کند در یک نقطه واحد متمرکز می شود. اما وقتی آستیگماتیسم وجود داشته باشد,انحنای قرنیه در جهات مختلف (افقی و عمودی) مشابه هم نیستند؛ مثل یک تخم مرغ که در یک طرف انحناء بیشتر(شیب بیشتر ) و در طرف دیگر مسطح تر (شیب کمتر) دارد. لذا باعث می شود نوری که از قرنیه عبور می کند در یک نقطه واحد متمرکز نشده و باعث تشکیل یک تصویر بهم ریخته و نامنظم می شود. بسیاری از افراد نزدیک بین یا دوربین درجاتی از آستیگماتیسم نیز را همراه دارند.

آستیگماتیسم به دو گروه تقسیم می شود:
الف_آستیگماتیسم منظم: قرنیه دارای ۲ نصف النهار اصلی است که قدرت و جهت آنها در طول قرنیه منظم و ثابت است. این امر منجر به پیدایش دو خط کانونی می شود. این نوع آستیگماتسم خود به دو گروه آستیگماتیسم با قاعده و بی قاعده تقسیم میشود.
ب- آستیگماتیسم نامنظم: در این حالت قدرت یا جهت نصف النهارهای اصلی در طول قرنیه تغییر می کند علت معمول آستیگماتیسم وجود ناهنجاری در شکل قرنیه است. عدسی نیز ممکن است دخیل باشد.
آستیگماتیسم ناشی از عدسی را استیگماتیسم باقیمانده می نامند زیرا برخلاف استیگماتیسم قرنیه ای توسط لنز تماسی سخت اصلاح نمی شود.  

 

 

 

فیلم آستیگماتیسم Astigmatism Video  

    

فیلم علت آستیگماتیسم Astigmatism Causes Video

 پیر چشمی presbyopia

 

در هنگام مطالعه، عدسی با تغییر انحنای خود این امکان را ایجاد می‌نماید که بتوانیم اجسام نزدیک را بخوبی ببینیم. این قابلیت از سن ۴۰ تا ۴۵ سالگی به بعد، کاهش می‌یابد و بنابراین پیر چشمی عارض می‌گردد، بدین معنا که برای دید نزدیک و مطالعه نیاز به عینک جداگانه خواهد بود. هنگامی که فردی به نزدیک نگاه می‌کند، انقباض عضله سیلیاری(جسم مژگانی)، کشش عدسی را کم می‌کند و لذا عدسی کروی‌تر شده و قدرت انکساری بیشتری پیدا می‌کند و تصویر جسم نزدیک را بر شبکیه می‌اندازد (عمل تطابق). در نگاه به دور عکس این حالت اتفاق می‌افتد. با پیر شدن و کاهش حالت ارتجاعی عدسی ، قدرت تطابق آن کاهش می‌یابد و فرد اجسام نزدیک تار می‌بیند.این همان حالتی است که به آن پیر چشمی گفته می شود.  

فیلم پیرچشمی Presbyopia Video

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *