عوارض فمتولیزیک چشم

عوارض فمتولیزیک چشم

از زمان معرفی فمتولیزیک بیش از دو دهه گذشته است. در حالی که این روش نوآورانه و مدرن بود و توانایی درمان دائمی بینایی را داشت، ولی همچنان با برخی عوارض جانبی ناخواسته همراه بود.
اما در مقطع زمانی کنونی یک نکته وجود دارد. لیزیک تکامل یافته است. همانطور که تکنولوژی‌های دیگر در دو دهه گذشته تکامل یافته‌اند. آیا می‌توانید باور کنید که 20 سال پیش هیچ گوشی هوشمندی نداشتیم؟ بنابراین تلاش برای مقایسه ی ساده ی گوشی‌های نوکیا از دورانهای دور با آخرین آیفون 15 پرو به هیچ وجه معنی ندارد.
همان مفهوم مشابه برای لیزیک نیز وجود دارد. لیزیک همان روشی که 20 سال پیش بود، نیست. جراحی لیزیک کاملا پیشرفت کرده است و اکنون روش مرسوم فمتولیزیک است. با پیشرفت لیزیک، عوارض جانبی آن نیز بهبود یافته‌اند.
اما عوارض جانبی به طور کامل از بین نرفته‌اند. و حتی با وجود پیشرفت های لیزیک، ممکن است برخی عوارض جانبی غیرمطلوب را تجربه کنید. عوارضی که ممکن است حدود 1٪ از افراد پس از لیزیک را ناراضی بگذارند. بنابراین بیایید روی آنچه که می توانید با لیزیک امروزی با استفاده از لیزرهای مدرن تجربه کنید، تمرکز کنیم.
در این مقاله، ما قصد داریم روی عوارض جانبی فمتولیزیک تمرکز کنیم. این عوارض می‌توانند به عنوان علائمی تعریف شوند که همه کم و بیش آنها را تجربه می‌کنند. این عوراض در مقایسه با مشکلات و عوارض غیرمترقبه ای است که در طول یا بعد از جراحی لیزیک رخ می‌دهند.
برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مشکلات لیزیک و تکمیل دانش خود در مورد لیزیک، مقاله “عوارض و خطرات لیزیک ” را مطالعه کنید. همچنین برای آگاهی از امنیت و میزان خطرات لیزیک مقاله “آیا لیزیک یک جراحی امن است؟” را مطالعه فرمایید.
برای دسته‌بندی بهتر عوارض جانبی، بیایید آنها را بر اساس مدت زمان مورد نیاز برای برطرف شدن عوارض ایجاد شده مرتب کنیم؛ از آن‌هایی که بلافاصله پس از لیزیک به وجود می‌آیند تا آن‌هایی که بسیار بیشتر طول می‌کشند.عوارض فمتولیزیک چشم

عوارض کوتاه‌مدت

بلافاصله پس از لیزیک، شما عوارضی خواهید داشت. این عوارض برای همه ی افرادی که جراحی لیزیک کرده اند اتفاق می‌افتد، اما برخی از افراد ممکن است آنها را بیشتر از دیگران تجربه کنند.

عوارض فمتولیزیک چشم FemtoLASIK side effectsاحساس خراش در چشم

در سطح قرنیه چشم ما لایه‌ای پوشش‌دهنده و صاف از سلول‌ها به نام لایه اپیتلیال وجود دارد. این سلول‌ها به مشابه “پوست” برای قرنیه ما عمل می‌کنند تا از آن محافظت کنند. همانند پوست ما، اگر در این لایه خراش یا زخمی وجود داشته باشد، دردناک خواهد بود.  در واقعیت، از آنجا که قرنیه حساس‌ترین بافت بدن است، شما از زخم یا خراش  قرنیه چشم نسبت به یک زخم در پوستتان درد بسیار بیشتری را احساس خواهید کرد.
به زبان ساده لیزیک باعث ایجاد یک زخم در این لایه می‌شود.
این زخم منجر به عوارضی زیر می شود:
•           عدم راحتی یا درد چشم
همه افراد پس از فمتولیزیک این مسئله را به کم و بیش تجربه می‌کنند. خوشبختانه، این زخم بسیار سریع بهبود پیدا می‌کند. تنها حدود 2-6 ساعت طول می‌کشد تا درد اولیه فمتولیزیک از بین برود.  معمولاً جراح به شما می‌گوید که بهتر است بخوابید تا از این عدم راحتی و دردی که ایجاد شده به سرعت عبور کنید.
بعضی از افراد ممکن است در زمان جراحی خراش بزرگتری در چشم داشته باشند. این افراد ممکن است لایه اپیتلیوم (پوشش‌دهنده) ضعیفتری داشته باشند. این مسئله زمینه ای می‌تواند باعث شود که این لایه در تماس با ابزار های جراحی ظریف که در فمتولیزیک استفاده می‌شود، زخم یا خراش وسیع تری پیدا کند. این زخم ممکن است به زمان بیشتری برای بهبود یافتن نیاز داشته باشد.
لکه‌های قرمز یا خونریزی در چشم
قسمت سفید چشم ما با نام صلبیه یا اسکلرا شناخته می‌شود. روی صلیبه را پوششی به نام ملتحمه فرش می کند. مانند هر قسمت دیگری از بدن ما، ملتحمه دارای عروق خونی است که ممکن است پاره شوند و مورد آسیب قرار گیرند. (و درحقیقت پارگی عروق به این دلیل ممکن است رخ دهد که ملتحمه قادر به محافظت کافی از این عروق خونی نیست).عوارض فمتولیزیک چشم
وقتی ملتحمه آسیب می‌بیند، به راحتی قابل تشخیص است. چرا که ملتحمه شفاف است، عروق خونی پاره شده باعث قرمزی شدید چشم می‌شوند. اصطلاح پزشکی برای این مسئله، خونریزی زیر ملتحمه است.
این پارگی عروق ممکن است در طی عمل لیزیک، به خصوص در بخشی از روند فمتولیزیک که فلپ لیزیک ایجاد می‌شود، رخ دهد. برای ایجاد فلپ لیزیک باید با مکش سطح چشم کاملا به دستگاه لیزر بچسبد که این مکش باعث کشش بافت سطح چشم و خونریزی عروق سطحی می شود. این خونریزی های ملتحمه باعث قرمزی چشم پس از لیزیک می شود.
خوشبختانه، این خونریزی هیچ تأثیری بر روی عمل فمتولیزیک ندارد. فقط ظاهری ناخوشایند دارد. به تدریج، در اولین هفته پس از فمتولیزیک، این خون کم رنگ می‌شود و بهبود پیدا می‌کند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این عارضه مقاله “چه چیزی باعث تجمع خون در چشم پس از لیزیک می‌شود؟” را مطالعه فرمایید.

تورم پلک

عوارض فمتولیزیک چشم FemtoLASIK side effectsپس از فمتولیزیک، ممکن است مقدار کمی تورم پلک‌ داشته باشید. معمولاً پس از فمتولیزیک تورم اندک است. دو دلیل اصلی برای ایجاد تورم پلک پس از فمتولیزیک وجود دارد:
• دستگاه نگهدارنده پلکی که در لیزیک استفاده می‌شود، میتواند مقدار کمی “تروما” (صدمه) برای پلک ایجاد کند. بنابراین پلک به عنوان یک پاسخ به آسیب واکنش نشان می‌دهد.عوارض فمتولیزیک چشم
• زخم در قرنیه نیزباعث  “تروما” برای قرنیه است. بنابراین به عنوان یک پاسخ به این آسیب، التهاب اضافی روی سطح چشم  در پاسخ به این تروما ایجاد می‌شود. در واقع ملتحمه به سطح داخلی پلک‌های شما چسبیده است. بنابراین عروق خونی و همچنین ملتحمه و پلک به این آسیب واکنش نشان داده و ممکن است کمی بیشتر تورم ایجاد کنند.
معمولاً چشم به زمان زیادی برای بهبود این تورم نیاز ندارد.  برای اطلاعات بیشتر مطلب “تورم پلک پس از لیزیک ” را مطالعه فرمایید.

عوارض طولانی مدت (ماه‌های بعد از جراحی فمتولیزیک)

در اینجا برخی عوارض عمدتاً شناخته‌ شده‌ تر لیزیک آورده شده اند. عوارضی که پیش تر بحث شد سریعترپس از لیزیک از بین می‌روند، در مقایسه این عوارض ممکن است بسیار بیشتر طول بکشند.عوارض فمتولیزیک چشم

خشکی چشم

عوارض فمتولیزیک چشم FemtoLASIK side effectsبیشتر افراد پس از لیزیک متوجه افزایش خشکی چشم می‌شوند. لیزیک باعث خشکی چشم درکوتاه ‌مدت می‌شود.
همانطور که در بالا گفته شد، بافت قرنیه به علت داشتن اعصاب فراوان، حساس‌ترین ساختار در بدن ما است. این عصب ها کارهای پیچیده‌ای انجام می‌دهند. به زبان ساده این عصب ها لایه طبیعی اشک را در سطح چشم ما تنظیم می‌کنند. داشتن لایه اشک طبیعی برای حفظ رطوبت چشم ما و حفظ دید ما از اهمیت بالایی برخوردار است.عوارض فمتولیزیک چشم
ایجاد فلپ لیزیک باعث قطع شدن این عصب ها می‌شود. برای اینکه این عصب ها دوباره رشد کنند، تقریبا مدتی زمان می‌برد. تا زمانی که این عصب ها بازسازی ‌نشوند، چشم نمی‌تواند در تنظیم لایه اشک کار خود را به درستی انجام دهد. ما اشک کمتری تولید می‌کنیم و اشک‌ ما همانند قبل چشم را مرطوب نمی کند. به طور خلاصه، چشم ما بیشتر خشک می‌شود.
زمان بهبود این خشکی چشم در افراد مختلف، متفاوت است. برخی از افراد ممکن است فقط برای چند هفته پس از لیزیک دچار خشکی چشم شوند. درحدود 60٪ افراد خشکی چشم در ماه اول افزایش می‌یابد. این عدد در سه ماه به 25٪ و در 6 ماه به 20٪ کاهش می‌یابد. تا پایان یک سال، تقریباً همه به حالت عادی باز می‌گردند.
 درمان خشکی چشم بعد ازلیزیک مهم است تا فرآیند بهبود را تسریع بخشیده و از بدتر شدن آن جلوگیری کنید. قدم اول برای تمامی بیماران لیزیک، شروع استفاده از اشک مصنوعی بدون محافظ می باشد. برای مقایسه انواع مختلف آنها، به مقاله ” قطره های چشمی پس از لیزیک” مراجعه کنید.

عوارض فمتولیزیک چشم FemtoLASIK side effectsهاله، نور خیره کننده و پخش نور

همه اینها جزو “عوارض ناخواسته بینایی ” قرار می گیرند. این مساله می تواند آزاردهنده باشد، دید را تار کند یا باعث ایجاد مشکل در رانندگی در شب شود.

لیزیک چگونه این مسائل را ایجاد می کند؟

شکل قرنیه ما تاثیر قابل توجهی در تعیین میزان عیب انکساری ما دارد. لیزیک با تغییر شکل قرنیه، از این واقعیت برای اصلاح بینایی ما استفاده می کند. با این حال، لیزیک کل قرنیه را تغییر شکل نمی دهد. لیزیک فقط قسمت مرکزی قرنیه را تغییر شکل داده و اصلاح می کند.عوارض فمتولیزیک چشم
چیزی که برای ما باقی می ماند قرنیه ای است که در وسط نسبت به لبه ها شکل متفاوتی دارد. بسته به اینکه نور از لبه های قرنیه ما عبور کند یا از مرکز، در واقع در مکان های متفاوتی روی شبکیه متمرکز می شود.
این عدم تطابق در تمرکز (ایجاد چیزی به نام انحراف کروی) تا حد زیادی مسئول ایجاد هاله ها پس از لیزیک است.
اما وقایع دیگری ممکن است رخ دهد تا مشکلات دیگری را در بینایی ایجاد کند. به عنوان مثال، اگر لیزرتراپی به خوبی در مرکز قرنیه انجام نشود، باعث ایجاد پخش نور می‌شود. این موضوع در هنگام اصلاح شماره دوربینی با لیزیک اهمیت بیشتری پیدا می کند.
اما به خاطر داشته باشید که لیزیک در دو دهه گذشته چقدر تکامل یافته است. این مساله یکی از زمینه هایی است که پیشرفت چشمگیری داشته است.

لیزرهای مدرن

لیزرهای مدرن کیفیت بالاتری دارند. در نتیجه قرنیه مسطح تر نمی شود. به این ترتیب، لیزیک مدرن مشکلات بسیار کمتری با هاله بینی، نور خیره کننده و پخش نور دارد.
در واقع، احتمال اینکه بعد از لیزیک نسبت به قبل با لیزرهای مدرن لیزیک، مشکلاتی با هاله بینی، تابش خیره کننده و پخش نور داشته باشید، کمتر است. همچنین این موضوع مساوی است با دید بهتر رانندگی در شب پس از لیزیک.
تقریباً 40٪ افراد ممکن است در 3 ماه اول پس از عمل  متوجه افزایش هاله و سایر علائم شوند. اما اینها معمولاً خفیف هستند و آزاردهنده نیستند. در حدود یک سال پس از لیزیک، این علائم معمولاً به سطح قبل از عمل یا بهتر از آن بازگشته اند، زیرا مغز با این تغییرات سازگار می شود.
فقط حدود 4٪ افراد علائم آزاردهنده بعد از لیزیک را احساس می کنند. اما این حتی نسبت به قبل از جراحی 12 درصد کاهش یافته است. احتمال بیشتری وجود دارد که لیزیک امروزی به جای بدتر کردن آن، به میزان قابل توجهی هاله ها و پخش نور  شما را بهبود ببخشد.
این یک تضاد بزرگ در مقایسه با لیزرهای قدیمی است که تقریباً 25٪ پس از لیزیک هاله ها، تابش خیره کننده و پخش نور شدت بیشتری پیدا می کرد.
علاوه بر این، فن‌آوری‌های لیزری پیشرفته مانند عمل های لیزیک با هدایت توپوگرافی، این توانایی را دارند که هرگونه اختلال اپتیکی یا انحراف نوری موجود در قرنیه را برای کاهش و/یا حذف بیشتر هاله‌ها، تابش خیره‌کننده و پخش نوری که از قبل موجود  بوده اصلاح کنند و حتی اصلاح بینایی را فراتر از آنچه که به طور بالقوه امکان داشت با عینک یا لنز تماسی انجام شود، بهتر کنند. این حوزه ای است که لیزیک امروزی بسیار متفاوت از گذشته است.
برای آگاهی بیشتر مورد انواع فن آوری های لیزر مطلب “کدام دستگاه لیزیک بهتر است؟” را مطالعه کنید.

علل قابل درمان مشکلات بینایی

توجه به این نکته ضروری است که هاله ها، نور خیره کننده و پخش نور و غیره می توانند دلایل مختلفی داشته باشند و در واقع، علل زمینه ای زیادی قابل درمان هستند. یکی از علل می تواند شماره باقی مانده یا آستیگماتیسم باشد. یا دلیل آن می تواند خشکی چشم باشد که باعث بدتر شدن دید می شود. درمان این علل می تواند علائم بینایی را بهبود ببخشد. برای آگاهی بیشتر مورد انواع فن آوری های لیزر مطلب “تاری دید بعد از عمل لیزیک” را مطالعه کنید.
عوارض بلند مدت
بعد از فمتولیزیک، یک فلپ (لایه) روی قرنیه خواهید داشت. این فلپ لیزیک هرگز بهبودی 100 درصد نخواهد داشت. همیشه این خطر وجود دارد که این فلپ لیزیک کنده شود. این مساله عارضه جانبی دائمی طولانی مدت لیزیک است.
اما آیا این موضوع جای نگرانی دارد؟ احتمالا نه. احتمال ایجاد مشکل در فلپ لیزیک در آینده بسیار کم است. به خصوص با فلپ های لیزیک مدرن ایجاد شده با لیزر (یعنی عمل فمتولیزیک).
فلپ های لیزیک مدرن ایجاد شده با لیزر در مقایسه با فلپ های لیزیک ایجاد شده با تیغه شکل بسیار پیچیده تری دارند. این موضوع اجازه می دهد تا فلپ های لیزیک ایجاد شده با لیزر بهتر در جای خود بچسبند. علاوه بر این، لبه های فلپ لیزیک مقدار کمی اسکار ایجاد می کند تا فلپ لیزیک را در جای خود محکم تر کند. همه اینها باعث شده است که فلپ های لیزیک ایجاد شده با لیزر یعنی فمتولیزیک 10 برابر قوی تر از فلپ های لیزیک سنتی باشند. در واقع، ایجاد مشکل در فلپ لیزیک بعید است. فلپ های لیزیک می توانند حتی با وجود ضربه شدید به چشم آسیبی نبینند.
برای آگاهی بیشتر در این مورد مطلب ” اگر بعد از لیزیک به چشمم مشت بخورد چه می شود؟ ” را مطالعه کنید.
خلاصه
لیزیک و فمتولیزیک عوارض جانبی خواهد داشت. این عوارض شامل موارد بسیار شناخته شده مانند خشکی چشم و علائم بینایی مانند هاله بینی، خیرگی نور و پخش نور است. اما این عوارض شامل موارد بسیار کوتاه مدت و همچنین عوارض جانبی دائمی ناشی از فلپ لیزیک می شود. خوشبختانه لیزیک مدرن، این عوارض جانبی را به میزان قابل توجهی بهبود بخشیده است و در حال حاضر به طور جدی نگران عوارض لیزیک نیستیم.
“فیلم جراحی فمتولیزیک چشم” 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *