عفونت قرنیه

 عفونت قرنیه یا کراتیت میکروبی 

   Microbial Keratitis or Corneal Ulcer

کراتیت یا عفونت قرنیه چیست؟

کراتیت یا عفونت قرنیهkeratitis

گاهی اوقات بعضی از اجسام خارجی ممکن است در قرنیه فرو روند؛ مثلا زمانی که شاخه گیاه یا ناخنتان به چشمتان برخورد می کند. یا ممکن است باکتری ها و قارچ ها از طریق لنز تماسی آلوده وارد قرنیه شوند. در این شرایط ممکن است چشم دچار التهاب دردناک و عفونت قرنیه شود که اصطلاحا آنرا “کراتیت” یا “زخم عفونی قرنیه” می گوئیم. این عفونت ها می تواند منجر به کاهش وضوح بینائی، ترشح از قرنیه، و شاید تخریب بافت قرنیه شود. عفونت قرنیه همچنین ممکن است باعث اسکار قرنیه ( ایجاد بافت جوشگاه در قرنیه) شود، که می تواند منجر به کاهش بینائی و نیاز به پیوند قرنیه شود.

به عنوان یک قانون کلی، هر چه عفونت قرنیه عمقی تر باشد، علائم و عوارض آن شدید تر است. ذکر این نکته ضروری است که گرچه عفونت قرنیه نسبتا نادر است اما وخیم ترین عارضه استفاده لنزهای تماسی است.

 چه عواملی باعث عفونت قرنیه می شود؟

عفونت های قرنیه می توانند توسط بسیاری از موارد ایجاد شوند. گاهی اوقات قرنیه پس از نفوذ جسم خارجی به بافت آسیب می بیند. باکتری ها یا قارچ های ازلنز تماسی آلوده نیز می توانند به قرنیه منتقل شوند. این موارد می توانند باعث التهاب دردناک و عفونت های قرنیه به نام کراتیت شوند. کراتیت می تواند شفافیت بینایی را کاهش دهد، باعث ترشحات چشم شود و احتمالاً باعث فرسایش قرنیه شود. عفونت های قرنیه همچنین می توانند منجر به زخم شدن قرنیه شوند که می تواند بینایی را مختل کند و ممکن است نیاز به پیوند قرنیه داشته باشد.

درمان عفونت قرنیه

عفونتهای خفیف قرنیه را با قطره های چشمی آنتی بیوتیک درمان می کنیم. اگر بیماری شدید باشد، نیاز به درمان بیشتر با داروهای ضد باکتری و ضد قارچی برای ریشه کن کردن عفونت و قطره های استیروئیدی (کورتونی) برای کاهش التهاب خواهد بود. ممکن است تا زمان کنترل و حذف کامل عفونت قرنیه حتی تا چندین ماه نیاز به ویزیت های مکرر توسط چشم پزشک باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *