جراحی غیر لیزری اصلاح عیوب انکسار

اصلاح بینایی با روش های غیر لیزری حذف عینک (لنزهای داخل چشمی فیکیک، تعویض عدسی طبیعی چشم، کراتوپلاستی هدایتی یا CK و دید تک چشمی یا مونوویژن)

جراحی غیر لیزری اصلاح عیوب انکسارحذف عینک. با استفاده از روشهای جراحی عیوب انکسار. عمدتا بر روی دو قسمت از چشم .که مسئول قدرت انکساری چشم هستند. یعنی قرنیه .و عدسی .قابل انجام است. در هر فردی. و با توجه به شرایط ویژه خود شخص،. نحوه اصلاح عیوب انکساری منحصر به آن فرد است. افراد با شماره های چشمی یکسان. دارای شرایط مختلف چشمی از لحاظ ضخامت قرنیه، .انحنای قرنیه .و اندازه زاویه .و عمق اتاقک قدامی چشم می باشند؛. پس. توجه داشته باشید که. روش جراحی مناسب .برای یک فرد .با یک شماره چشم ممکن است. برای فرد دیگری با همان شماره چشم .مناسب نباشد. بررسی بیماران. برای مناسب بودن. یا مناسب نبودن هرشخص برای عمل جراحی .کاملا اختصاصی برای خود شخص می باشد. و افراد داوطلب عمل نباید .خود را با فرد دیگری مقایسه نمایند.

.فیلم جراحی عیوب انکسار Refractive Surgery Video.

 

 

لنز داخل چشمی اصلاح کننده عیوب انکسار Phakic IOLs

لنزهای داخل چشمی فیکیک برای کسانی پیشنهاد می شود که شماره چشمشان بیشتر از محدوده قابل اصلاح با جراحی های لیزری قرنیه ( لیزیک، لازک و ….) است و یا ضخامت قرنیه کمی دارند. از انجاییکه این عمل توأم با ریسک بالاتری است، در افرادی که نزدیک بینی و دوربینی بالاتری دارند بکار می رود.جراحی غیر لیزری اصلاح عیوب انکسار

این لنزها انواع مختلف دارند. عده ای از آن ها در اتاق قدامی چشم (پشت قرنیه و جلوی عنبیه یعنی قسمت رنگی چشم) قرار می گیرند و عده ای از آن ها در اتاق خلفی چشم (بر روی عدسی بیمار و در پشت عنبیه) کار گذاشته می شوند

اصلاح عیوب انکساری با تعویض لنز طبیعی چشم Clear Lens Extraction

تعویض عدسی طبیعی چشم .یا به عبارت دیگر .جراحی برداشتن لنز شفاف (Clear Lens Extraction ) “، به منظور حذف عینک که “تعویض لنز داخل چشمی برای اصلاح پیر چشمی” نیز نامیده می شود ، ممکن است در بیماران پیر چشم یا بیماران دوربین شدید نسبت به لیزیک ، پی ار کی یا لازک انتخاب مناسبتری باشد .

اگر شما قبلا دوربین بوده اید و اکنون با رسیدن به سن پیر چشمی، دچار پیرچشمی نیز شده باشید، شاید مناسب ترین روش اصلاح شماره چشمتان، این روش باشد . با اینحال در بعضی بیماران نزدیک بین که کاندید مناسبی برای لیزیک ، پی ار کی یا لازک  نیستند، عمل” تعویض عدسی طبیعی چشم “یا “همان برداشتن لنز شفاف ” می تواند بهترین روش باشد .

پیشرفت هایی که در عمل جراحی کاتاراکت بوجود آمده، باعث پیدایش این روش جدید جراحی عیوب انکسار برای اصلاح عینک شده است. در این عمل برای اصلاح عیب انکساری لنز طبیعی چشم با یک لنز مصنوعی داخل چشمی (Intra Ocular Lens) یا IOL) ) تعویض می شود تا تصویری واضح بر روی شبکیه چشم متمرکز شده وبدین ترتیب از عینک رهایی یابید.

عمل برداشتن لنز شفاف در واقع عملی شبیه عمل کاتاراکت یا آب مروارید است؛ با این تفاوت که لنزی که در این عمل برداشته میشود بر خلاف کاتاراکت، لنزی شفاف و غیر کاتاراکته ( بدون کدورت ) است و فقط برای رهایی یا کاهش وابستگی شما به عینک این عمل انجام می شود.

کراتوپلاستی هدایتی یا Conductive Keratoplasty یا CK

در این روش .به کمک امواج رادیویی. انحنای قرنیه را افزایش می دهیم ..تا چشم قدرت انکساری بیشتری پیدا کرده .و بتوانیم نزدیک را بهتر ببینیم. عمل .برای اصلاح یک چشم انجام می شود. نتایج اولیه خوب بود، اما به مرور زمان تاثیر آن کم می شود. به این دلیل این روش در میان چشم پزشکان مقبولیت عمومی پیدا نکرد.

جراحی غیر لیزری اصلاح عیوب انکسار:کراتوپلاستی هدایتی conductive keratoplasty در این روش با کمک امواج رادیو فرکونسی با انرژی پایین رشته های کلاژن در محیط قرنیه چروکیده می شود تا انحنای مرکز قرنیه پر شیب تر شده و در نتیجه طول قدامی خلفی چشم بیشتر شده و قدرت انکساری چشم بیشتر شود.جراحی غیر لیزری اصلاح عیوب انکسار

برای انجام این عمل ابتدا چشم پزشک با ریختن قطره های  چشمی بی حس کننده سطح چشم را بی حس می کند. سپس مارکر مدوری با ماژیک رنگ شده و بر روی قرنیه گذاشته می شود. این علامت گذاری به منظور مشخص شدن محل قرار دادن سر پروب دستگاه رادیو فرکونسی انجام می شود. مسیر اصلاح شبیه کمربندی در محیط قرنیه اعمال می شود و باعت تنگ شدن محیط قرنیه و در نتیجه افزایش انحنای قسمت مرکزی و اصلاح دید نزدیک و بهبود دوربینی و پیر چشمی شود.

عمل کراتو پلاستی هدایتی در سال ۲۰۰۲ برای اصلاح موقت دوربینی و در آوریل سال ۲۰۰۴ برای اصلاح پیر چشمی موفق به اخذ تادئیه انجمن دارو و غذای آمریکا FDA شد.

 

 

فیلم کراتوپلاستی هدایتی Conductive Keratoplasty CK video

فیلم تکنیک عمل کراتوپلاستی هدایتی Conductive Keratoplasty CK video

مونوویژن یا دید تک چشمی Monovisin

در روش اصلاح .دید تک چشمی یا منوویژن.در افردی که دید خوبی برای دور دارند. و برای دید نزدیک ناشی از پیر چشمی..نیاز به کمک دارند، .اصلاح بینایی برای نزدیک در یک چشم معمولا چشم غیر غالب .با روش کراتو پلاستی هدایتی. انجام می شود. توصیه می شود. قبل از اصلاح تک دید .با کمک لنز تماسی چند هفته قبل از عمل، .شرایط بینایی مشابه پس از عمل را .برای بیمار ایجاد کرد .تا فرد نتیجه عمل را بهتر درک کند.

با یک عمل سه دقیقه ای،. شما احساس بهبودی در بینایی نزدیک را تجربه خواهید کرد؛ اما برای حصول نتیجه نهایی به چند هفته زمان نیاز داریم. یکی از خصوصیات جذاب این روش این است که کمتر تهاجمی است. بعضی افراد اشکریزش، احساس جسم خارجی یا نوسان دید دارند که گذراست.

فیلم عمل مونوویژن (دید تک چشمی) monovision video

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *