روش های تحقیقاتی درمان پیرچشمی

روش های تحقیقاتی اصلاح پیرچشمی

بهبود پیرچشمی با جراحی (Surgical Reversal of Presbyopia (SRP

روش های تحقیقاتی درمان پیرچشمیروش های تحقیقاتی درمان پیرچشمی .رایج ترین روشی که هم اکنون بکار می رود،.“بهبود پیرچشمی با جراحی”؛(Surgical Reversal of Presbyopi .(SRPنامیده می شود. طبق این تکنیک،.فرض بر این است که پیرچشمی ناشی از شل شدن رشته های متصل به لنز است. با استفاذه از چهار.“باند متسع کننده اسکلرا(صلبیه)”، فرض بر این است که این رشته ها مجددا سفت شده.و قدرت تمرکز را به عدسی باز می گردانند.

تا کنون با این تکنیک بیش از ۵۰۰عمل جراحی در جاهای مختلف دنیا .و با نتایج متفاوت انجام شده است. کارآزمایی بالینی در ۶ مرکز در آمریکا شروع شده است. این کارهای تحقیقاتی بی خطر بودن و موثر بودن این روش را ارزیابی می کند.ابهامات خاصی در ارتباط با بی خطری این تکنیک مثلا خطر پارگی کره چشم، .فرسایش چشم با باند متسع کننده، .عفونت وکاهش خونرسانی کره چشم وجود دارد. علی رغم عدم اطمینان از بی خطری و موثر بودن آن، .این تکنیک در مکزیک و سایر کشورهای خارج از آمریکا انجام می شود.

اسکلروتومی مژگانی قدامی Anterior Ciliary Sclerotomy or ACS

روش دیگری که .” اسکلروتومی مژگانی قدامی” .Anterior Ciliary Sclerotomy or .ACS نامیده می شود،.نیز بر همین فرضیه سفت کردن رشته های متصل به عدسی استوار است. در این روش چند برش نیم ضخامت شعاعی شبیه کراتوتومی شعاعی در اسکلرا .یا سفیدی چشم ایحاد می شود.بر طبق گزارشات موجود .با این روش به مدت چند هفته بعد از عمل قدرت تمرکز عدسی بهبود می یابد. و سپس کاملا به شرایط قبل از عمل برمیگردد.

اسکلروتومی مژگانی قدامی توأم با ایملنت

بعضی از جراحان با قرار دادن قطعاطی از جنس سیلیکون داخل برش های شعاعی سعی در جلوگیری از بازگشت پیرچشمی دارند.

استفاده از لیرز مادون قرمز infrared laser

روش دیگری نیز که با هدف سفت کردن رشته های متصل به عدسی بکار می رود، استفاده از لیرز مادون قرمز برای نازک کردن اسکلرا است.بر اساس گزارشات اولیه از آمریکای جنوبی، با استفاده از دستگاه لیزری که توسط شرکت SurgiLight, ساخته شده؛ این روش قادر است که توانایی قدرت تمرکز عدسی را بر خلاف دو روش قبلی بطور ماندگار،بهبود بخشد.

روشهای نرم کردن هسته عدسیsoften the inside of the crystalline lens

دو روش دیگر نیز با این فرض که پیر چشمی عمدتا ناشی از سخت شدن عدسی .و از دست دادن انعطاف پذیری آن است، .ابداع شده اند. در روش اول از وسیله ای بنام کاتارکس.Catarex استفاده می شود که برای عمل آب مروارید .(کاتاراکت) اختراع شده است. با کاتارکس، .بطور کامل محتویات عدسی چشم تخلیه شده .و کپسول عذسی.“bag” باقیمانده با پلیمر قابل ارتجاعی پر می شود. این پلیمر انعطاف پذیری لازم برای بازگشت الاستیسیته برای تغییرقدرت تمرکز عدسی را فراهم می کند. در روش دوم با استفاده از لیزر فوتودیسراپتیو.( انهدام با نور)photodisruptive laser ، محتویات عدسی چشم crystalline lens نرم شده .و الاستیسیتی بهبود می یابد. هر دوی این روش ها تا مصارف کلینیکی راه زیادی را در پیش دارند.روش های تحقیقاتی درمان پیرچشمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *