دکتر غلامعلی پیمان

دکتر غلام‌علی پیمان، عضو تالار مشاهیر چشم‌پزشکی و مخترع جراحی لیزیک

پروفسور غلام پیمان یک مخترع، دانشمند، پزشک برجسته و انسان دوست و جراح و فوق تخصص مشهور چشم پزشکی، ‌متولد شیراز- ایران است. از دیدگاه بیمارانش، دکتر پیمان به عنوان “بیش از یک پزشک درخشان” تجسم شده است که هنگام کارهای تحقیقاتی چشم،  بیمار را به عنوان یک موجود کامل با در نظر گرفتن تمام ابعاد وجودی هستی و سیستم های بدن انسان می داند.
در سال ۲۰۰۵ (سال ۱۳۸۴) دکتر پیمان با رای گیری از بین بیش از ۳۰۰۰۰ چشم پزشک در سراسر جهان به عنوان یکی از اعضای تالار مشاهیر چشم‌پزشکی جهان انتخاب شد تا به یکی از سیزده چشم پزشک زنده وارد شده در تالار مشاهیر، انجمن جراحی آب مروارید و انکساری آمریکا (واشنگتن دی سی ، ۲۰۰۵) ،  تبدیل شود. همچنین به دکتر پیمان جایزه یک عمر دستاورد، آکادمی چشم پزشکی آمریکا (۲۰۰۸) اهدا شد.
 وی با بیش از ۲۰۰ اختراع پزشکی و مهندسی از برگزیدگان دریافت مدال ملی فناوری و نوآوری امریکا در سال ۲۰۱۲ است. از مشهور‌ترین ابداعات او عمل جراحی لیزیک جهت تصحیح عیوب انکسارى چشم است. مدال ملی علم و مدال ملی فناوری و نوآوری، بالا‌ترین مدال افتخاری علمی آمریکاست که به دانشمندان، مهندسان و مخترعان بر‌تر اعطا مى شود. وی این مدال را ماه  ژانویه ۲۰۱۳ از رئیس جمهور آمریکا دریافت کرد.

زندگی‌نامه دکتر پیمان

دکتر پیمان در ایران متولد شد و در جوانی برای تحصیل در آلمان به دانشگاه فرایبورگ رفت و در آنجا در سال ۱۹۶۲ (سال ۱۳۴۱ خورشیدی) دکترای خود را در رشته پزشکی عمومی دریافت کرد. وی دوره کارآموزی خود را در بیمارستان سنت ژوهانس در دیوسبرگ آلمان در سال ۱۹۶۴ و در بیمارستان عمومی پاسایک به پایان رساند. در شهر نیوجرسی آمریکا در سال ۱۹۶۵ ادامه تحصیل داد و از سال ۱۳۵۰ خورشیدی به عنوان استادیار گروه چشم‌پزشکی در دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس مشغول به فعالیت شد.  ایشان در حال حاضر استاد دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه آریزونا می‌باشند.

دکتر پیمان در طی سالهای ۱۹۸۷-۲۰۰۰  مسئولیت هماهنگی بین مدرسه پزشکی و همچنین  مرکز تعالی علوم اعصاب در مرکز پزشکی دانشگاه پزشکی دانشگاه ایالتی لوئیزیانا در نیواورلئان را داشت. طی سالهای ۱۹۹۸-۲۰۰۰ دکتر پیمان رئیس کرسی شاهزاده عبدالعزیز بن احمد بن عبدالعزیز آل سعود را در بیماری های شبکیه بود. طی سالهای ۲۰۰۰-۲۰۰۶، وی به عنوان استاد چشم پزشکی و مدیر مشترک خدمات ویتره وشبکیه ، دانشکده پزشکی دانشگاه تولان در نیواورلئان خدمت کرد. طی سالهای ۲۰۰۶-۲۰۰۷ وی استاد چشم پزشکی در دانشگاه آریزونا، توسان و مسئول هماهنگی با دانشگاه علوم نوری آریزونا بود.

در طی یک دوره ۴۰ ساله ، علاقه او به مهندسی و داروسازی همراه با سابقه طولانی و تجربه وی در چشم پزشکی منجر به پیشرفت در روش های جراحی و روش های درمانی جدید و انقلابی شد. دکتر پیمان بیش از ۸۵۰ مقاله علمی ، ۱۰ کتاب و متون علمی تالیف و منتشر کرده است. وی بیش از ۲۰۰ پزشک را در زمینه فوق تخصص بیماریهای شبکیه و زجاجیه تربیت کرده است. در حال حاضر ، دکتر پیمان در فونیکس ، آریزونا اقامت دارد.

اختراعات دکتر پیمان

او در سال ۱۳۶۸ خورشیدی با ثبت اختراع رسمی جراحی لیزیک انقلاب بزرگی در چشم‌پزشکی جهان ایجاد نمود. مهم‌ترین دلیل شهرت وی، اختراع عمل جراحی لیزیک است که به کمک آن افراد دارای (عیوب انکسارى چشم) ضعف بینایی می‌توانند بدون استفاده از عینک دید طبیعی خود را بازیابند. وی در دسامبر ۲۰۱۲ میلادی برنده مدال ملی فناوری و نوآوری از سوی باراک اوباما رییس جمهور ایالات متحده شد.

اختراعات وی همچنین شامل ۲۰۰ اختراع ثبت شده ایالات متحده است که طیف وسیعی از تجهیزات پزشکی جدید، تحویل داروی داخل چشم ، روش های جراحی و همچنین روش های جدید تشخیصی و درمانی را شامل می شود:

 •     اولین تلاش برای اصلاح انکساری – اصلاح انحنای قرنیه خرگوش با استفاده از سوختگی های لیزر دی اکسید کربن (۱۹۸۰)
 •     ارزیابی لیزری در بررسی خطاها ی استفاده از لیزر در چشم پزشکی – مطالعات هیستوپاتولوژیک در مورد انعقاد لیزر ترانس اسکلرال آرگون-کریپتون با یک پروب خراجی لیزر (۱۹۸۴)
 •     مقایسه اثرات لیزرهای اکسایمر آرگون فلوراید (ArF) و کریپتون فلوراید (KrF) بر ساختارهای چشمی (۱۹۸۵)
 •     طول موج ۱٫۳μ لیزر Nd: YAG: اثرات in vitro بر ساختارهای چشمی (۱۹۸۷)
 •     اثرات اربیوم: لیزر YAG بر ساختارهای چشمی (۱۹۸۷)
 •     لیزر تماسی: Thermal sclerostomy ab interna (1987)
 •     روش فیلتراسیون داخلی ترانس پارس پلان در انسان (۱۹۸۸)
 •     اسکلروتومی پارس پلان داخلی با لیزر تماس: Nd: YAG: یک مطالعه تجربی (۱۹۸۸)
 •     تلسکوپ داخل چشمی مربوط به سن – دژنراسیون ماکولای وابسته به سن و مدیریت آن (۱۹۸۸)
 •     اندولیزر برای ویترکتومی (Arch Ophthalmol. 1980 نوامبر ؛ ۹۸ (۱۱): ۲۰۶۲-۴)
 •     میکروسکوپ جراحی جدید با دید سه بعدی برای جراح و دستیار او (ثبت اختراع ایالات متحده ۴،۱۳۸،۱۹۱)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *