دژنراسیون ماکولای ناشی از نزدیک بینی

دژنراسیون ماکولا ناشی از نزدیک بینی: علل، علائم و پیش آگهی

دژنراسیون ماکولا نزدیک بینی (MMD) چیست؟

ماکولوپاتی نزدیک بینی یکی از علل اصلی اختلال بینایی در سراسر جهان است. این مشکل می تواند منجر به اختلال بینایی دائمی و نابینایی شود. یک مطالعه اخیر نشان داد که بزرگسالان مبتلا به نزدیک بینی بالا و دژنراسیون ماکولای ناشی از نزدیک بینی ممکن است از دست دادن میدان بینایی را نیز تجربه کنند.
دژنراسیون ماکولا نزدیک بینی (MMD) آسیب به ماکولا است که در نزدیک بینی پاتولوژیک رخ می دهد. نزدیک بینی پاتولوژیک به دلیل بزرگ شدن پیشرونده و غیر طبیعی کره چشم است. این مساله منجر به تغییرات دژنراتیو در پشت چشم می شود. دژنراسیون ماکولا نزدیک بینی می تواند منجر به از دست دادن بینایی برگشت ناپذیر شود.
دژنراسیون ماکولا نزدیک بینی در نزدیک بینی پاتولوژیک رخ می دهد. این نوع، نزدیک بینیی است که با تغییرات دژنراتیو در پشت چشم همراه است. این تغییرات به دلیل طویل شدن کره چشم است که منجر به کشیدگی بیش از حد و نازک شدن شبکیه، مشیمیه و صلبیه می شود.
سایر تغییرات دژنراتیو در پشت چشم نیز با MMD رخ می دهد. اینها شامل افزایش خطر جداشدگی شبکیه، پارگی شبکیه و جداشدگی زجاجیه خلفی است. اگر متوجه شروع ناگهانی اجسام شناور یا جرقه های نورانی یا پرده تیره در دیدتان شدید، فوراً با پزشک تماس بگیرید. این ممکن است نشانه ای از جداشدگی شبکیه باشد که یک وضعیت اورژانسی است.

علائم دژنراسیون ماکولا نزدیک بینی چیست؟

دژنراسیون ماکولا ناشی از نزدیک بینی Myopic macular degenerationماکولا در قسمت مرکزی شبکیه قرار دارد. ماکولا یا لکه زرد شبکیه واضح ترین دید مرکزی ما را فراهم می کند. آسیب به ماکولا می تواند باعث شود افراد علائمی مانند:
     دید کج و معوج. خطوط مستقیم مواج به نظر می رسد.
     دید رنگ ضعیف دژنراسیون ماکولای ناشی از نزدیک بینی
     نقطه کور در دید مرکزی
     مشکل بینایی در نور کم
     کاهش حساسیت کنتراست
     مشکل در انجام کارهای روزمره مانند مطالعه، رانندگی یا آشپزی به دلیل اختلال بینایی

چه چیزی باعث دژنراسیون ماکولای نزدیک بینی می شود؟

کشش بیش از حد و نازک شدن شبکیه که در نزدیک بینی پاتولوژیک رخ می دهد باعث می شود سلول های شبکیه به آرامی بمیرند یا آتروفی شوند. وقتی این اتفاق در ماکولا رخ می دهد، منجر به دژنراسیون ماکولا نزدیک بینی می شود.
نئوواسکولاریزاسیون مشیمیه همچنین می تواند در ماکولا رخ دهد. این مساله باعث تشکیل رگ های خونی غیرطبیعی و نشتی در نتیجه نازک شدن و آتروفی است. هنگامی که لایه های عمیق تر شبکیه شروع به ترک خوردن و آتروفی می کنند، می تواند منجر به خونریزی در ماکولا می شود.
دو عامل مهم در نزدیک بینی پاتولوژیک نقش دارند و می توانند منجر به MMD شوند:
     کشیدگی کره چشم – افزایش طول محوری کره چشم (فاصله از جلوی چشم تا پشت چشم).
     وجود استافیلوم خلفی – هنگامی که صلبیه نازک و برآمده می شود، منجر به اعوجاج در شبکیه پوشاننده می شود.

 چگونه پزشکان دژنراسیون ماکولا نزدیک بینی را تشخیص داده و درمان می کنند؟

دژنراسیون ماکولا ناشی از نزدیک بینی Myopic macular degenerationچشم پزشک پس از گشاد کردن مردمک با استفاده از قطره های چشمی گشاد کننده مردمک قسمت های پشتی کره چشم را معاینه می کند. این کاربه آن‌ها امکان می‌دهد به دنبال علائم بالینی نزدیک‌بینی پاتولوژیک باشند که اغلب با MMD همراه است. این علائم عبارتند از:
     استافیلوم خلفی – این می تواند زمانی رخ دهد که صلبیه نازک و برآمده شود. باعث ایجاد اعوجاج در شبکیه پوشاننده می شود. استافیلوم خلفی یکی از عوامل مهمی است که می تواند باعث ایجاد MMD شود.دژنراسیون ماکولای ناشی از نزدیک بینی
     آتروفی پری پاپیلاری – این مساله باعث بدتر شدن و نازک شدن اطراف عصب بینایی می شود.
     آتروفی کوریورتینال – این امر نتیجه یک شبکیه ای است که تا حدی نازک شده است که سلول های شبکیه شروع به مرگ کرده اند.
     نئوواسکولاریزاسیون مشیمیه (CNV) – اینها عروق خونی غیرطبیعی و دارای نشتی هستند که از مشیمیه روی شبکیه رشد می کنند.
     ترک های لاکی – این شکستگی ها در غشای بین مشیمیه (لایه عروق خونی) و شبکیه هستند. آنها می توانند منجر به خونریزی شبکیه شوند.
     لکه های فوکس – این زخم در ماکولا ناشی از CNV است که باعث از بین رفتن نقاط در بینایی مرکزی می شود.
استفاده از توموگرافی انسجام نوری (OCT) به چشم پزشکان اجازه می دهد تا تغییرات ساختاری، مانند ماکولوپاتی، ناشی از نزدیک بینی پاتولوژیک را شناسایی کنند.دژنراسیون ماکولای ناشی از نزدیک بینی
درمان‌های کنونی بر به حداقل رساندن رشد رگ‌های خونی نشت‌کننده جدید تمرکز دارند. این درمان می تواند به جلوگیری از کاهش دید غیر قابل برگشت کمک کند. یک فرد ممکن است دارویی را در چشم تزریق کند که رشد رگ های خونی غیرطبیعی را کاهش می دهد. این به عنوان درمان ضد رشد سلولهای عروقی VEGF شناخته می شود.دژنراسیون ماکولای ناشی از نزدیک بینی
فتودینامیک تراپی روشی با استفاده از لیزر و داروی خاصی است تا رگ‌های خونی نشتی و غیرطبیعی را ببندد. همچنین ممکن است برای درمان نئوواسکولاریزاسیون شبکیه (رگهای جدید شبکیه) استفاده شود.
جراحی شبکیه به روش ویترکتومی یک روش جراحی است. ممکن است برای از بین بردن کشش در ماکولا انجام شود.

من نزدیک بینی دارم – آیا به دژنراسیون ماکولا نزدیک بینی مبتلا خواهم شد؟

دژنراسیون ماکولا ناشی از نزدیک بینی Myopic macular degenerationاین می تواند هشدار دهنده باشد که بدانید نزدیک بینی می تواند منجر به یک وضعیت تهدید کننده بینایی مانند دژنراسیون ماکولای ناشی از نزدیک بینی شود. درک این نکته مهم است که این وضعیت غیر معمول است  و به دلیل خود عیب انکساری نیست. این عارضه نوع خاصی از نزدیک بینی است.
برای درک بهتر اینکه کدام نوع نزدیک بینی خطر دژنراسیون ماکولا نزدیک بینی را افزایش می دهد، مروری کوتاه بر انواع نزدیک بینی مفید است:
در نزدیک بینی، پرتوهای نوری که وارد چشم می شوند در نقطه ای جلوی شبکیه متمرکز می شوند. این باعث تاری دید از راه دور می شود.
محققان دریافته اند که خطر ابتلا به نزدیک بینی با موارد زیر افزایش می یابد:
 •     اگر زمان کمتری در فضای باز صرف می شود.
 •      دوره های مداوم فعالیت ها و کار بدون وقفه در فاصله دید نزدیک
 •      یک یا هر دو والدین نزدیک بینی داشته باشند.
نزدیک بینی در اکثر افراد در حدود 20 سالگی تثبیت می شود. اگرچه نزدیک بینی برخی افراد پس از این سن به پیشرفت خود ادامه می دهد. یک روند نگران کننده در سراسر جهان، افزایش شیوع نزدیک بینی است.دژنراسیون ماکولای ناشی از نزدیک بینی
دانشمندان انتظار دارند در 30 سال آینده، حدود 50 درصد از جمعیت جهان نزدیک‌بین باشند. طبق گزارش انجمن بینایی سنجی آمریکا، نزدیک بینی در حال حاضر از هر سه آمریکایی یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.
انواع نردیک بینی شامل نزدیک بینی کم، متوسط و شدید است.

نزدیک بینی کم

نزدیک بینی کم به عنوان یک عیب انکساری زیر 3.00 دیوپتر در نظر گرفته می شود.
افراد مبتلا به نزدیک بینی کم خطر بالایی برای دژنراسیون ماکولا نزدیک بینی ندارند. شیوع نزدیک بینی پاتولوژیک (که می تواند منجر به MMD شود) برای نزدیک بینی های کم بین 1 تا 19 درصد است.

نزدیک بینی متوسط

این نزدیک بینی به طور کلی به یک عیب انکساری اشاره دارد که بین نزدیک بینی کم و زیاد است. به عبارت دیگر بیش از 3.00- دیوپتر  اما کمتر از 6.00 – دیوپتر.

نزدیک بینی بالا

هنگامی که نزدیک بینی فردی به حدی پیشرفت می کند که به نسخه 6.00- دیوپتر یا بالاتر نیاز دارد، نزدیک بینی بالایی دارد. افراد مبتلا به نزدیک بینی بالا فی نفسه در معرض خطر اختلال بینایی ناشی از خود عیب انکساری نیستند.
نزدیک بینی بالا از این نظر نگران کننده است که منجر به احتمال بالاتر ابتلا به نزدیک بینی پاتولوژیک می شود. این حالت می تواند منجر به شرایطی مانند دژنراسیون ماکولا نزدیک بینی شود.
به طور معمول، هر چه زمانی که فردی به نزدیک بینی مبتلا می شود، جوان تر باشد، احتمال ابتلای او به نزدیک بینی بالا در آینده بیشتر است. نزدیک بینی بالا همچنین می تواند خطر جداشدگی شبکیه و پارگی شبکیه را افزایش دهد. شروع زودرس برخی از انواع آب مروارید و انواع خاصی از گلوکوم نیز از عوامل خطر هستند. به علاوه، خطر جدا شدن زجاجیه خلفی و نوروپاتی بینایی افزایش می یابد.

علل نزدیک بینی

نزدیک بینی انکساری

نزدیک بینی انکساری به دلیل انحنای بیش از حد قرنیه یا عدسی است. همچنین می تواند به دلیل نزدیک بودن عدسی به قرنیه باشد.

نزدیک بینی محوری یا طولی

نزدیک بینی محوری نتیجه طولانی بودن کره چشم نسبت به قدرت تمرکز چشم است. این شایع ترین نوع نزدیک بینی دوران کودکی است. همانطور که کره چشم طولانی تر می شود، بافت پشت چشم کشیده می شود. این نوع نزدیک بینی با نازک شدن و انحطاط شبکیه که منجر به MMD می شود همراه است.
ممکن است ترکیبی از هر دو نوع نزدیک بینی وجود داشته باشد.

نزدیک بینی پیشرونده و پاتولوژیک

نزدیک بینی پیشرونده

در برخی افراد، نزدیک بینی هر سال به افزایش (پیشرفت) ادامه می دهد. این نزدیک بینی پیشرونده نامیده می شود. مهم است که نزدیک بینی پیشرونده را با نزدیک بینی پاتولوژیک اشتباه نگیرید.
نزدیک بینی پیشرونده به افزایش عیوب انکساری در یک دوره زمانی نسبتاً کوتاه اشاره دارد.

نزدیک بینی پاتولوژیک

همچنین به عنوان نزدیک بینی دژنراتیو شناخته می شود. نزدیک بینی پاتولوژیک باعث تغییرات ساختاری در پشت چشم می شود که می تواند منجر به دژنراسیون ماکولا نزدیک بینی شود. کشیدگی بیش از حد کره چشم همچنین منجر به تغییرات دژنراتیو دیگری در پشت چشم می شود. اینها شامل جداشدگی شبکیه و پارگی شبکیه است.
نزدیک بینی پاتولوژیک یکی از علل اصلی نابینایی در جهان است. تا 3 درصد از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار می دهد. در ایالات متحده، نزدیک بینی پاتولوژیک هفتمین علت اصلی نابینایی قانونی است.
حدود 40 درصد از افراد مبتلا به نزدیک بینی پاتولوژیک، نازک شدن کوریورتینال، آتروفی و تغییرات ساختاری در اسکارهای موجود را تجربه خواهند کرد. این تغییرات در پشت چشم به مرور زمان باعث کاهش بینایی می شود.
دانشمندان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا ژن هایی که مسئول نزدیک بینی پاتولوژیک هستند با ژن های مسئول نزدیک بینی متفاوت هستند یا خیر. طبق گفته موسسه بین المللی نزدیک بینی، عوامل محیطی به احتمال زیاد باعث نزدیک بینی رایج دوران کودکی می شوند. با این حال، نزدیک بینی شدید به احتمال زیاد توسط عوامل دیگری هدایت می شود.

بنابراین چگونه نزدیک بینی منجر به دژنراسیون ماکولا نزدیک بینی می شود؟

فردی که نزدیک بینی محوری دارد که به سرعت به پیشرفت خود در طول زمان ادامه می دهد، نزدیک بینی پیشرونده دارد. یک عیب انکساری به سرعت در حال پیشرفت می تواند منجر به نزدیک بینی بالا شود.
هنگامی که فردی نزدیک بینی بالا دارد، خطر نزدیک بینی پاتولوژیک، ایجاد تغییرات دژنراتیو در پشت چشم به دلیل نزدیک بینی افزایش می یابد. آسیب به ماکولا که اغلب در نزدیک بینی پاتولوژیک دیده می شود، دژنراسیون ماکولا نزدیک بینی است.

دژنراسیون ماکولا نزدیک بینی چقدر شایع است؟

به طور کلی، خطر ابتلا به MMD در افراد با خطر نزدیک بینی پاتولوژیک در ارتباط است. این خطر با افزایش میزان نزدیک بینی فرد افزایش می یابد.
یادآوری این نکته مهم است که همه افراد مبتلا به نزدیک بینی بالا دچار نزدیک بینی پاتولوژیک نمی شوند. نزدیک بینی بالا فقط خطر ابتلا به آن را افزایش می دهد. همچنین، عوارض مرتبط با نزدیک بینی پاتولوژیک، مانند دژنراسیون ماکولا نزدیک بینی، می تواند در چشم هایی که نزدیک بینی بالایی ندارند نیز رخ دهد. اگرچه این امر رایج نیست.
به گزارش بین المللی M موسسه یوپیا، شیوع نزدیک بینی پاتولوژیک در کودکان و نوجوانان کم است. این شیوع با افزایش سن و درجه نزدیک بینی افزایش می یابد. کودکانی که به نزدیک بینی پاتولوژیک مبتلا می شوند، با افزایش سن در معرض خطر عوارض تهدید کننده بینایی مانند MMD هستند.
محققان دریافته اند که حدود 1 درصد از قفقازی ها نزدیک بینی پاتولوژیک دارند. شیوع اختلال بینایی ناشی از نزدیک بینی پاتولوژیک 7 درصد است. خطر نزدیک بینی پاتولوژیک با افزایش سن افزایش می یابد. نزدیک‌بینی‌های بالای 40 سال و بالاتر، شیوع و شدت تغییرات پشت چشم را افزایش می‌دهند.

آیا دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) همان دژنراسیون ماکولا نزدیک بینی (MMD) است؟

دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) با دژنراسیون ماکولا نزدیک بینی متفاوت است. AMD دژنراسیون ماکولا به دلیل سن است. بنابراین در افراد مسن دیده می شود. دژنراسیون ماکولا نزدیک بینی، دژنراسیون ماکولا است که از عوارض نزدیک بینی پاتولوژیک است. MMD می تواند در افراد جوان تر رخ دهد.
علائم و ظاهر دژنراسیون ماکولا نزدیک بینی می تواند مشابه علائم AMD باشد که در افراد مسن دیده می شود. اما MMD در سنین خیلی زودتر شروع می شود.

آیا می توانید از دژنراسیون ماکولا نزدیک بینی جلوگیری کنید؟

نزدیک بینی بالا می تواند خطر نزدیک بینی پاتولوژیک و در نتیجه دژنراسیون ماکولا نزدیک بینی را افزایش دهد. همانطور که قبلا ذکر شد، نزدیک بینی های کم حدود 1٪ تا 19٪ شیوع نزدیک بینی پاتولوژیک دارند. نزدیک بینی های بالا شیوع 50 تا 70 درصدی دارند.
به همین دلیل مهم است که با استراتژی‌های کنترل نزدیک‌بینی، اقداماتی را برای کاهش نزدیک‌بینی تا حد ممکن انجام دهیم. طبق یک مطالعه در سال 2019، اگر نزدیک بینی در دوران کودکی 1 دیوپتر کاهش یابد، خطر نزدیک بینی پاتولوژیک تا 40٪ کاهش می یابد.
چندین استراتژی در کارآزمایی‌های بالینی برای کند کردن پیشرفت نزدیک‌بینی امیدوارکننده است. این شامل:
 •      آتروپین با دوز کم موضعی در زمان خواب چکانده می شود
 •      لنزهای دو کانونی و پیشرونده
 •      ارتوکراتولوژی شبانه
چشم پزشک می تواند نزدیک بینی را کنترل کرده و استراتژی هایی را برای کاهش سرعت پیشرفت آن به کار گیرد.

زندگی با دژنراسیون ماکولا نزدیک بینی

اگر پزشک برای نظارت بر بینایی به شما یک چارت آمسلر داده است، آن را به صورت روزانه امتحان کنید. اگر خطوط موج دار به نظر می رسند، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

کمک های کم بینایی

متخصصان کم بینایی، چشم پزشکانی هستند که برای معاینه و مدیریت نیازهای بینایی افراد با کاهش حدت بینایی آموزش دیده اند. این پزشکان می‌توانند دستگاه‌ها و منابعی را برای کمک به افرادی که به دلیل نزدیک‌بینی پاتولوژیک تحت تأثیر از دست دادن بینایی قرار دارند، فراهم کنند.

گزینه های تصحیح اپتیکی

برای کسانی که نزدیک بینی بسیار بالا دارند، لنزهای با شاخص بالا و فریم کوچکتر کمک می کنند تا عینک های طبی را سبک تر و جذاب تر نگه دارند. لنزهای تماسی باعث کاهش اعوجاج و بهبود دید محیطی می شوند.

سبک زندگی

داشتن یک سبک زندگی سالم نه تنها سلامت بدن، بلکه چشمان شما را نیز بهبود می بخشد. آسیب رگ های خونی به دلیل شرایط زمینه ای، مانند دیابت و فشار خون بالا، خطر ابتلا به بیماری های چشمی را به طور کلی افزایش می دهد.
برخی از انتخاب های ساده سبک زندگی که به حفظ سلامت چشم شما کمک می کند عبارتند از:
 •      سیگار نکشید – افراد سیگاری در معرض خطر بیشتری برای دژنراسیون ماکولا هستند.
 •      یک رژیم غذایی سالم و مغذی داشته باشید – سبزیجات سبز برگ، میوه ها و غذاهای کم چرب.
 •      ورزش 30 تا 60 دقیقه در روز، در مجموع حداقل 150 دقیقه در هفته.
 •      مراقب وزن خود باشید – چاقی خطر ابتلا به بیماری های چشمی و قلبی را تا حد زیادی افزایش می دهد.
 •      از عینک آفتابی استفاده کنید – مطمئن شوید که عینک آفتابی دارای برچسب محافظ UV 400 باشد.
برخی از مطالعات نشان داده اند که مکمل های غذایی می توانند به افراد مبتلا به انواع خاصی از بیماری ماکولا کمک کنند. در مورد اینکه آیا مصرف ویتامین های چشم برای شما مفید است یا خیر، با پزشک خود صحبت کنید.
و به یاد داشته باشید، معاینات معمول و جامع چشم اولین قدم برای حفظ سلامت چشم است.

 

برای معاینه بینایی و کنترل و مدیریت نزدیک بینی، می توانید با مرکز چشم پزشکی دکتر علیرضا نادری برای معاینه کامل چشم پزشکی برنامه ریزی کنید.

منابع علمی:

IMI pathologic myopia. Investigative Ophthalmology and Visual Science. May 2021.

Global epidemiology of myopia. Updates on Myopia. October 2019.

Visual field defects and myopic macular degeneration in Singapore adults with high myopia. British Journal of Ophthalmology. April 2021.

Age of onset of myopia predicts risk of high myopia in later childhood in myopic Singapore children. Ophthalmic & Physiological Optics: the Journal of the British College of Ophthalmic Opticians (Optometrists). June 2016.

Myopic macular degeneration. Macular Society. Accessed June 2022.

Posterior staphyloma in pathologic myopia. Progress in Retinal and Eye Research. Elsevier. June 2019.

Staphyloma. EyeWiki. American Academy of Ophthalmology. May 2022

Advances in diagnosis and treatment of pathologic myopia. Retina Today. July/August 2011.

Verteporfin photodynamic therapy in highly myopic subfoveal choroidal neovascularisation.

British Journal of Ophthalmology. February 2003.

IMI — Defining and classifying myopia: A proposed set of standards for clinical and epidemiologic studies. Investigative Ophthalmology and Visual Science. February 2019.

Prevalence of refractive error in Europe: the European eye epidemiology consortium. European Journal of Epidemiology. March 2015.

Global prevalence of myopia and high myopia and temporal trends from 2000 through 2050. Ophthalmology. American Academy of Ophthalmology. February 2016.

Myopia (nearsightedness). American Optometric Association. Accessed June 2022.

Epidemiology and disease burden of pathologic myopia and myopic choroidal neovascularization: An evidence-based systematic review. American Journal of Ophthalmology. October 2013.

Choroidal neovascular membrane in degenerative myopia. Medical Retina. Elsevier. 2006.

Pathologic myopia (myopic degeneration). EyeWiki. American Academy of Ophthalmology. March 2022.

How myopia develops. Community Eye Health. May 2019.

Myopia control: Why each diopter matters. Optometry and Vision Science. June 2019.

Practical applications to modify and control the development of ametropia. Eye. December 2013.

Heart disease prevention: Strategies to keep your heart healthy. Mayo Clinic. January 2022.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *