درمان آب مروارید یا کاتاراکت 

 درمان آب مروارید یا کاتاراکت 

درمان آب مروارید یا کاتاراکت در این مطلب مروری کلی بر درمانهای آب مروارید یا کاتاراکت می کنیم. روش های درمان آب مروارید به دو دسته درمان غیر جراحی و جراحی تقیسم بندی می شوند.

درمان غیرجراحی آب مروارید

Eye glass for cataract استفاده از عینک در درمان بیماران کاتاراکتدر مراحل اولیه بعضی از انواع آب مروارید،. وضعیت بینایی با استفاده از عینک ممکن است به طور موقت بهتر شود. دارو،. قطره ،. ورزش .یا عینک مانع بروز .یا بهبود آب مروارید نمی شوند. تاکنون هیچ دارویی برای جلوگیری .یا بهبود آب مروارید کشف نشده است. گرچه این موضع .یکی از مسائل فعال تحت تحقیق در علم چشم پزشکی است. خوردن غذای سالم،. استفاده از عینک آفتابی استاندارد،. محافظت از چشم ها در برابر ضربه های احتمالی .و کنترل قند خون در بیماران دیابتی می تواند در تاخیرشروع بیماری آب مروارید .و کنترل سرعت پیشرفت آن موثرمی باشد.

هنوز جراحی .تنها راه درمان است که شامل .خارج کردن عدسی کدر شده .و جایگزینی آن با عدسی مصنوعی .(لنز داخل چشمی) است. بسیاری از مردم تصور می کنند که کاهش بینائی جزء لاینفک پیری است.  در حالی که عمل آب مروارید بسیار آسان،. کم خطر و بی درد است. عمل جراحی آب مروارید .عملی بسیار موفق است و سالانه حدود یک و نیم ميلیون نفر در امریکا .و چند صد هزار نفر در ایران تحت این عمل جراحی قرار می گیرند.

درمان جراحی آب مروارید

روش های مختلف عمل جراحی آب مروارید

فیلم روش های جراحی آب مروارید  Cataract Surgery Video

عمل جراحی آب مروارید به طور کلی به دو شکل انجام می شود:.

۱ – عمل آب مروارید به روش داخل کپسولی یا اینترا کپسولار کاتاراکت اکسترکشن.
 ۲- عمل آب مروارید به روش خارج کپسولی یا اکسترا کپسولار کاتاراکت اکسترکشن.

 

 روش داخل کپسولی

درعمل آب مروارید به روش داخل کپسولی؛. عدسی به همراه کپسول احاطه کننده آن از چشم خارج می شود و در نتیجه جائی برای کارگذاری لنز داخل چشمی باقی نمی ماند. این روش در حال حاضر تقریبا کنار گذاشته شده .و فقط در موارد خاصی؛. مثلا زمانی که لنز دچار نیمه در رفتگی است و امکان حفظ کپسول عدسی وجود ندارد، .بکار می رود.

روش خارج کپسولی

در عمل آب مروارید به روش خارج کپسولی؛. پس از باز کردن قسمت قدامی کپسول عدسی،. محتویات آن خارج شده و در نتیجه از محفظه کپسول عدسی میتوان به عنوان محل کارگذاری لنز داخل چشمی استفاده کرد. این روش خود به دو شکل :. ۱ – با برش بزرگ و ۲- با برش کوچک ؛. انجام می شود.

روش خارج کپسولی با برش بزرگ

extracapsular cataract extraction عمل آب مروارید با برش بزرگدر عمل آب مروارید به روش خارج کپسولی با برش بزرگ؛ محل اتصال قرنیه به صلبیه ( لیمبوس) حدود ۹ تا ۱۱ میلی متر باز می شود و پس از باز کردن کپسول قدامی، هسته عدسی خارج می شود و پس از شستن مواد باقیمانده عدسی، لنز داخل چشمی کار گذاشته می شود و محل برش با ۶ تا ۹ عدد بخیه بسته می شود . حدود دو تا سه ماه بعد بخیه ها برداشته می شوند. پس حدود دو تا سه ماه طول می کشد تا بینائی به حد نسبتا طبیعی برسد. بنابراین عیب اصلی این روش را می توان در طولانی بودن دوره نقاهت آن دانست.

از آنجایی که با این روش معمولا مقداری آستیگماتیسم ایجاد می شود؛ ممکن است بینایی صد در صد نشده و برای اصلاح آن نیاز به عینک دور باشد . هم اکنون در اکثر شهر های ایران این روش با روش خارج کپسولی با برش کوچک (فیکو) جایگزین شده است.

روش خارج کپسولی با برش کوچک

در عمل آب مروارید به روش خارج کپسولی با برش کوچک؛ از برش حدود ۳ میلی متری برای خارج کردن محتویات عدسی استفاده می شود. به این معنی که هسته عدسی در داخل چشم خرد شده و سپس از طریق ساکشن از چشم خارج می شود.

این روش خود به دو نوع است. ۱- تکنیک فیکو امولسیفیکیشن: که اصطلاحا فیکو نامیده می شود و برای خرد کردن هسته عدسی از انرژی” ماوراء صوت (اولتراسوند)” کمک می گیریم. ۲-تکنیک فیکو لیزر: که فمتوکاتاراکت نامیده می شود و برای مراحل محتلف عمل آب مروارید و خرد کردن هسته عدسی از انرژی “لیزر فمتوسکند”  کمک می گیریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *