باورهای نادرست و چشم

باورهای درست و نادرست درباره چشم

 

 1. بعضي از بيماريهاي چشمي نظير آب سياه و رتينوپاتي ديابتي ممکن است تا مراحل پيشرفته بيماري بدون علامت باشند؛ لذا معاينات دوره اي چشم پزشکي حتي زماني که ظاهرا سالم هستيد، الزامي است و در تشخيص زودرس بيماري و درمان به موقع کمک مي کند.
 2. استفاده زياد از کامپيوتر مي تواند منجر به خشکي و خستگي چشم شود.لذا توصيه مي شود بهنگام کار با کامپيوتر بدفعات بيشتري پلک بزنيد و هر از چند گاهي فاصله دورتري را نگاه کنيد.
 3. استفاده از عينک و يا لنز تماسي نمي تواند جلوي ضعيف تر شدن چشم شمارا بگيرد و يا باعث بهبود ضعيفي چشمتان شود؛ بلکه فقط تا زماني که عينک يا لنز روي چشمتان است، ديد واضحي داريد.
 4. عدم استفاده از عينک يا لنز ارتباطي با بيشتر شدن شماره چشمتان ندارد.
 5. هويج سرشار از ويتامين A است ولي مصرف آن نمي تواند شماره چشم شمارا کم کند و يا جلوي ضعيف تر شدن شماره چشمتان را بگيرد.
 6. سيگار در بسياري از بيماري هاي شايع و وخيم چشم نطير: پوسيدگي لکه زرد شبکيه ناشي از سن ( دژنرسانس ماکولا)، گلوکوم (آب سياه) ، کاتاراکت(آب مرواريد) و تنبلي چشم (آمبليوپي) به عنوان ريسک فاکتور (عامل خطرساز) محسوب مي شود. بسياري از اين بيماري ها منجر به کاهش غير قابل برگشت بينائي مي شوند.
 7. مصرف الکل مي تواند تأثيرات منفي کوتاه مدت بر بينائي داشته باشد. . زماني که سطح الکل خون به مقادر قانوني برسد و يا از آن تجاوز کند، بر درک عمق و ديد شب اثر مي گذارد؛ قضاوت دقيق فاصله اشياء غير ممکن مي شود؛ بينائي تار شده و يا به علت ضعف عضلات چشم و عدم توانائي آنها در تمرکز روي اشياء ممکن است فرد دو بيني پيدا کنيد.
 8. تماشاي تلويزيون، فيلم و مانيتور کامپيوتر از فاصله نزديک به چشم آسيب نمي رساند؛ بلکه ممکن است فقط باعث خستگي و سردرد شود.
 9. پير چشمي، قسمتي از روند طبيعي افزايش سن است و باعث بروز ساير بيماري هاي چشمي نمي شود.
 10. بعضي از بيماري هاي چشمي نظير عيوب انکساري (نزديک بيني، دوربيني و آستيگماتيسم) ، آب سياه، انواعي از آب مرواريد، انحراف چشم، کور رنگي و ……. مي تواند ارثي باشد. لذا در صورت داشتن سابقه خانوادگي معاينات دوره اي چشم توصيه مي شود.
 11. زدن عينک و لنز تماسي با شماره نادرست و يا عدم استفاده از عينک باعث ضعيف تر شدن نمره چشم نمي شود.
 12. مطالعه در تاريکي يا روشنايي کم باعث ضعيف شدن چشم نمي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ۳۰ مرداد, ۱۳۹۸
 • dr naderi
 • دیدگاه: 0

دانستی های عمومی چشم

چشم پزشکی شاخه ای از پزشکی و جراحی است که با تشخیص و درمان اختلالات چشم سر و کار دارد. چشم پزشک متخصص بیماری های چشم است. مدارک تحصیلی شامل مدرک پزشکی عمومی که شامل دوره هفت تا هشت ساله است  و به دنبال آن چهار یا پنج سال دوره آموزش دستیاری چشم پزشکی اضافه می شود. در بعضی از کشورها مثل آمریکا، برنامه های آموزشی دستیاری چشم پزشکی ممکن است نیاز به یک دوره آموزش پیش از رزیدنسی در زمینه داخلی، اطفال یا جراحی عمومی باشد. آموزش تخصصی اضافی (یا فلوشیپ) را می توان در رشته فوق تخصصی خاصی از بیماری های چشم ادامه داد. چشم پزشکان مجاز به استفاده از داروها برای درمان بیماری های چشم، و در صورت لزوم انجام عمل های  لیزر درمانی و انجام جراحی هستند. بیشتر بخوانید …


.

ما چطور می بینیم؟  

 بینایی به ما امکان می دهد تا از محیط پیرامون خود آگاه باشیم. هشتاد درصد از دانستنی های ما از طریق بینایی است. چشم شما به روشی مشابه دوربین کار می کند. هنگامی که به یک جسم نگاه می کنید، نوری که از جسم منعکس می شود از طریق مردمک به چشم وارد می شود و با کمک اجزای اپتیکی بر روی پرده شبکیه چشم متمرکز می شود.

قسمت جلوی چشم از قرنیه، عنبیه ، مردمک چشم و عدسی ساخته شده و تصویر را بر روی شبکیه متمرکز می کند. شبکیه غشای حساس به نور است که پشت چشم را می پوشاند. این غشا از میلیون ها سلول عصبی تشکیل شده است که در پشت چشم جمع می شوند و عصبی بزرگ به نام عصب بینایی را تشکیل می دهند.

هنگامی که نور وارد چشم می شود، به طور دقیق بر روی ماکولا (یک منطقه کوچک در مرکز شبکیه در پشت چشم) متمرکز می شود. ماکولا وظیفه بینایی دقیق مرکزی را دارد و به شما امکان می دهد جزئیات و رنگ را بخوبی ببینید و چهره ها را تشخیص دهید. وقتی نور سلول های عصبی شبکیه را تحریک می کند، پیام ها در امتداد عصب بینایی به مغز ارسال می شوند. اعصاب بینایی از دو چشم در داخل مغز به هم می پیوندند. مغز از اطلاعات هر عصب بینایی برای ترکیب بینایی از دو چشم استفاده می کند تا به شما امکان دیدن یک تصویر را بدهد.  بیشتر بخوانید…   

.

 آسیب های چشمی و ایمنی چشم ها

آسیب دیدگی چشم به آسیب آسیب دیده ناشی از ضربه مستقیم به چشم گفته می شود. ضربه ممکن است نه تنها چشم، بلکه منطقه اطراف آن از جمله بافت مجاور و ساختار استخوان را تحت تأثیر قرار دهد. اشکال مختلفی از تروما وجود دارد که شدت آن از آسیب جزئی تا فوریت های پزشکی متفاوت است. حتی در مواردی که ضربه خفیف به نظر می رسد، باید به هر آسیب چشم توجه پزشکی شود. سلامت چشممان را ممکن است به آسانی به خطر بیندازیم و یک عمردچار خسران و پشیمانی شویم. تصور کنید که تا دیروز چشمانی سالم داشته و بر اثر تصادف از امروز دیدتان طوری کم شود که قادر به رانندگی یا مطالعه نباشید. زندگیتان به کلی تغییر خواهد کرد و هرگز فرد قبلی نخواهید بود. حال تصور کنید که با زدن عینک های ایمنی یا رعایت اصول ایمنی بتوانید از این حوادث جلوگیری کنید.

گر چه در ایران آمار دقیقی از حوادث چشم نداریم؛ اما بر اساس آمار مرکز پیشگیری از نابینایی آمریکا، سالانه حدود دومیلیون و چهارصد هزار موردآسیب چشمی اتفاق می افتد و تقریبا حدود یک میلیون آمریکایی به درجاتی بینائیشان را از دست می دهند. طبق تجربیات، استفاده ازعینک ایمنی و رعایت سایر جوانب احتیاطی می تواند از بیش از 90 درصد آسیب های چشم های چشمی جلوگیری کرده یا از شدت آنها بکاهد. بیشتر بخوانید… 

.

بیماری کووید 19 و چشم

بیماران آلوده به کووید 19 یا  SARS-CoV-2 می توانند با علائم ورم ملتحمه، از جمله قرمزی چشم، تحریک چشمی، احساس جسم خارجی، اشکریزش و کموزیس (تورم ملتحمه) ظاهر شوند. این علائم بیشتر در بیماران مبتلا به علائم شدید سیستمیک  کووید 19 دیده می شود، اگرچه به ندرت می توانند به عنوان تظاهرات اولیه بیماری ظاهر شوند. هیچ گزارشی از بیماران مبتلا به COVID-19 که دچار تاری دید ، خونریزی زیر ملتحمه ، اکیموز پلک ، اسکار ملتحمه ، کراتیت یا تشکیل سودوممبران شده اند وجود ندارد.

همانند سایر عفونت های ویروسی، تصور می شود تظاهرات چشمی COVID-19 خود محدود بوده و با مراقبت های علامتی قابل کنترل است. بیشتر بخوانید …

.

.

قطره های چشمی Eyedrops

بیشتر داروهایی که در چشم پزشکی کاربرد دارند، به شکل قطره تهیه شده اند. به این ترتیب دارو مستقیما به محل اثرش وارد می شود و عوارض ناشی از رسیدن آن به سایر قسمت های بدن به حداقل می رسد. ولی برای رسیدن به این هدف باید دارو را درست استفاده کرد. از آنجا که دستگاه جمع آوری اشک چشم، قطره مصرفی را به درون بینی هدایت می کند، در صورت کاربرد نادرست دارو و ورود آن به بینی، دارو از راه مخاط بینی، جذب خون می شود و به سراسر بدن می رود و ممکن است عوارض دارو در سایر قسمتهای بدن ظاهر شود. استفاده درست از قطره های چشمی، باعث جذب بیشتر و اثر درمانی مؤثر دارو می شود و از طول دوره درمان می کاهد. بیشتر بخوانید…

.

 اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش نور خورشيد بر چشم انسان   

 شکی نیست که نور ماوراء بنفش اثر مخربی روی پوست دارد. با این حال، بسیاری از مردم متوجه صدمه ای که نور ماوراء بنفش می تواند بر روی چشم آنها ایجاد کند،  نیستند. بافت هایی که چشم های ما را تشکیل می دهند از حساس ترین بافت هایی هستند که در کل بدن ما یافت می شوند. اشعه ماورا بنفش، چه از طریق اشعه ماورا بنفش مصنوعی و چه از نور طبیعی خورشید، می تواند برای چشم آسیب رسان باشد.

 اشعه ماوراء بنفش نور خورشید  می تواند اثرات مضر کوتاه مدت و بلند مدت متعددی بر روی چشم و بافت های اطراف آن داشته باشد. بخصوص در نواحی مرتع و نواحی جغرافیایی خاصی این اثرات شدید تر است ازطرفی اثرات اشعه ماوراء بنفش حالت تجمعی دارد. به این معنی که هرچه بیشتر در مقابل نور خورشید باشیم، چشم ها آسیب بیشتری می بینند.

بر طبق بعضي از مطالعات، مواجهه طولاني و تکراري با اشعه ماوراء بنفش مي تواندباعث ايجاد بيماري چشمي متعددی مثل بيماري دژنرسانس ماکولا، آب مروارید، ناخنک، پینگکولا، سرطان سلولهای سنگفرشی ملتحمه و سرطان پوست اطراف چشم ها شود. بیشتر بخوانید…

.

 محافظت از چشم در برابر نور آفتاب  

تشخیص اینکه چه زمانی ممکن است خورشید به چشم شما آسیب برساند دشوار است، اما اگر هنگام نگاه کردن به خورشید چشمان شما آسیب می بیند (حتی اگر مستقیماً به آن نگاه نکنید)، می تواند مشکل ساز باشد. کراتیت (التهاب قرنیه) ناشی ازاشعه ماورا بنفش یک مشکل موقتی است که می تواند در نتیجه خیره شدن به قوس های الکتریکی جوشکاری یا نور بازتابی از روی برف ایجاد شود. 

تماس طولاني با اشعه ماوراء بنفش موجود در نور خورشيد مي تواند باعث آسيب جدي به چشم شود. زماني که فصل تابستان فرا مي رسد، توصيه هاي ساده و علمي زير مي تواند چشمان شما را در مقابل اشعه ماوراء بنفش نور خورشيد حفظ کند.

بتدريج که به فصل گرما نزديک ميشويد و زمان بيشتري را بيرون از منزل سپري مي کنيد، در خطر بيشتر آسيب ناشي از اشعه ماوراء بنفش نور خورشيد نه تنها از نظر احتمال آسيب پوستي  بلکه از نظر آسيب چشمي هستيد. اشعه ماوراء بنفش مي تواند به بافت هاي چشم آسيب رسانده و منجر به مشکلات جدي بينائي شود. تأثيرات بالقوه مضر اشعه ماوراء بنفش را در قسمت ديگر سايت توضيح داده ام. بیشتر بخوانید…

.

خورشید گرفتگی (کسوف) و چشم

خورشید گرفتگی کامل زمانی اتفاق می افتد که ماه بین خورشید و زمین قرار بگیرد و تاریک ترین قسمت سایه خود را روی زمین بیندازد. خورشید گرفتگی کامل، تقریباً به اندازه شب تاریک است. در هنگام گرفتگی کامل خورشید، ماه کل دیسک خورشید را پوشانده است. در کسوف خورشیدی جزئی و حلقوی، ماه تنها بخشی از خورشید را مسدود می کند.

آیا خورشید گرفتگی یا کسوف (خورشید گرفتگی eclipse) پارسال را تماشا کردید؟ آیا از چشمتان مراقبت لازم را انجام دادید؟ اگر مطمئن نیستید در این مقاله به شما خواهم گفت که چگونه موقع تماشای کسوف از چشمتان مراقبت کنید. بیشتر بخوانید… 

.

بهداشت پلک ها 

 افراد ممکن است همیشه در مورد بهداشت پلک ها اگاه نباشند، اما متخصصان چشم دوست دارند که افراد برای سلامت چشم ها بیشتر مراقب بهداشت پلک ها باشند. بدیهی است که پلک ها نقش مهمی در محافظت از سطح چشم  و محافظت از یک لایه اشک طبیعی دارند. تمیز نگه داشتن آنها در درمان خشکی چشم و همچنین جلوگیری از بلفاریت بسیار مهم است.

سطح چشم مهمترين قسمت بدن در تماس با جهان خارج مي باشد زيرا عملكرد و ساختار طبيعي چشم باعث تنظيم كل بدن در محافظت از محيط خارج مي شود. پلك و مژه ها جلوي ذرات خارجي كوچك را گرفته و مانع ورود آنها به چشم مي شوند. مژه ها مانند يك صافي و يا يك توري عمل كرده تا حدي جلوي ذرات خارجي را مي گيرند و باعث پلك زدن رفلكسي مي شوند. خود پلك زدن باعث تقويت پمپ اشكي مي گردد تا اشك با شستشوي اجسام خارجي آنها را از چشم خارج كند. بیشتر بخوانید… 

.

 باورهای درست و نادرست درباره چشم 

ممکن است از زبان والدین، اطرافیان، دوستان،  وهمکاران یا همکلاسی هایتان جملات مختلفی در رابطه با چشم ها و عوامل موثر بر سلامتی و آسیب آنها شنیده باشید. اما آیا کدامیک از این گفته ها می تواند درست و کدام نادرست باشد؟ در طول زمان باورهای درست و نادرست زیادی در ارتباط با چشم ها شکل گرفته است، اما مهمترین سوال این است که کدام واقعیت و کدام افسانه است؟ 

“در تاریکی نخوان وگرنه کور خواهی شد!” این یکی از قدیمی ترین افسانه های بینایی است، اما خوشبختانه بی اساس است. مطالعات اخیر نشان داده است که خواندن یا انجام هر فعالیتی در شرایط کم نور هیچ تاثیری بر بینایی شما ندارد. با این وجود می تواند احساس خستگی و خستگی در چشمان شما ایجاد کند.

برخی از افراد نگرانند که استفاده از عینک باعث بدتر شدن بینایی آنها شود. این درست نیست. عینک برای اصلاح ضعف بینایی طراحی شده است. عینک هیچ تاثیری بر آناتومی چشم ندارند. متأسفانه، عینک نمی توانند بینایی ضعیف را “از بین ببرد”. به طور ساده عینک برای کمک به اصلاح بینایی در افراد نزدیک بین یا دور بینی ، آستیگماتیسم یا سایر بیماری های چشمی استفاده می شوند. بیشتر بخوانید…

.

رنگ چشم ها

افراد از تنوع رنگ چشم متنوعی برخوردار هستند. رنگ چشم شما تا حد زیادی توسط ژنتیک تعیین می شود. چشم سبز نادرترین رنگ است. رنگ قهوه ای چشم شایع ترین است.  افراد همچنین ممکن است چشمهای آبی، چشمهای خاکستری،  یا چشمهای فندقی داشته باشند. به نظر می رسد رنگ چشم با گشاد شدن مردمک چشم و تضاد با رنگ پوست، تا حدی تغییر می کند. اگرچه برخی از مردم فکر می کنند که رنگ چشم می تواند با خلق و خوی تغییر کند، این فقط یک افسانه است. مطالعات نشان داده است که ارتباطی بین رنگ چشم و برخی ویژگیهای شخصیتی و همچنین رنگ چشم و تحمل درد وجود دارد.

کروموزوم 15 ناحیه ای دارد که نقش عمده ای در رنگ چشم دارد. دو ژن در این منطقه وجود دارد: HERC2 و OCA2. OCA2  که پروتئین P تولید می کنند. این پروتئین به بلوغ، ذخیره سازی و تولید ساختارهای سلولی ملانین کمک می کند. هر چه مقدار پروتئین P کمتر باشد، ملانین کمتر و رنگ چشم روشن تر می شود. این ژن ها  در ایجاد متداول ترین رنگ های چشم از جمله قهوه ای، آبی و سبز موثر هستند. دانشمندان هنوز به طور کامل درک نمی کنند که برخی دیگر از رنگ ها مانند فندقی و خاکستری چگونه ایجاد می شوند. بیشتر بخوانید …

.

تغییر رنگ چشم ها

ژنتیک رنگ چشم را تعیین می کند. رنگ چشم اغلب در چند سال اول زندگی تیره  ترمی شود. با افزایش سن یا تغییر نور، رنگ چشم می تواند کمی تغییر کند، اما برخی از افراد به دنبال تغییر قابل توجه و پایدار رنگ چشم ها هستند. اگر شخصی بخواهد به طور موقت رنگ چشم خود را تغییر دهد، این امر اغلب با لنزهای تماسی رنگی انجام می شود. لنز های تماسی رنگی انواع مختلفی دارند که تأثیرات مختلفی را ایجاد می کنند. برای افرادی که تصمیم دارند رنگ چشم خود را به طور دائمی تغییر دهند، عمل جراحی کاشت عنبیه در دسترس است. با این حال، به دلیل خطرات شدید و عوارض جانبی، بسیاری از پزشکان این گزینه را قبول ندارند. در این مقاله ، ما چگونگی تکامل رنگ چشم و رایج ترین راه های تغییر آن را به طور موقت یا دائمی شرح می دهیم. بیشتر بخوانید ….

.

ادبیات و چشم

چشم و اجزای آن در ادبیات جایگاهی ویژه و ممتاز دارند. چشم در فرهنگ و ادبیات ملل مختلف و بخصوص کشور عزیزمان ایران جلوه خاصی دارد. قدرت نمایی این عضو کوچک قلمرو وسیعی از مضامین ادبی را به زیر فرمان خود کشیده و معانی و عواطفی متضاد چون عشق و نفرت، مهربانی و سنگدلی، دوستی و دشمنی، خشم و بخشش، اندوه و شادی، صداقت و ریا و بسیار چیزهای گفتنی و ناگفتنی دیگر را در برد گسترده خود گنجانده است. ادبا و شعرا و حتی منابع دینی به این عضو بیش از اعضای دیگر بدن توجه نموده اند: بیشتر بخوانید…     

.

                       

 روز جهانی بینایی

روز جهاني بينايي يک رويداد ساليانه است که در دومين پنج شنبه اکتبر هر سال با هدف توجه به مشکل نابينايي در سطح جهان برگزار مي شود بزرگداشت اين روز در واقع اقدام جهاني مشترکي است از طرف آژانس بين المللي پيشگيري از نابينايي ،سازمان بهداشت جهاني و بعضي سازمانهاي غير دولتي بين المللي که هدف آن از بين بردن نابينايي قابل پيشگيري تا سال 2020 مي باشد ی اجراي اين طرح مستلزم مشارکت فعال آژانسهاي سازمان ملل متحد ، دولتها ، سازمانهاي مسئول مراقبت از چشم و بينايي ، دست اندرکاران بهداشت و سلامتي ،موسسات بشر دوستانه و کليه افراديست که مايلند در اين اقدام مشترک براي حذف علل نابينايي تا سال 2020 همکاري نمايند . روز جهاني بينايي تلاش مي کند تا توجه عمومي را به اين نکته جلب نمايد که 80% موارد نابينايي قابل پيشگيري يا قابل درمان مي باشند و دولتها و موسسات و ساير منابع سرمايه گذار را بايد تشويق نمود تا در پيشگيري جهاني از نابينايي سرمايه گذاري نمايند( هزينه اقتصادي سالانه پيشگيري از نابينايي در جهان حدود 28 بيليون دلار تخمين زده مي شود) بیشتر بخوانید…

.

مالش چشم ها

آیا مالیدن چشم بد است؟ قطعاً. علاوه بر خطرات مرتبط با مسائل زیبایی، ایمنی و سلامتی ، مالیدن چشم می تواند زمینه ساز بروز مشکلات وخیمی شود که حتی ممکن است به بینایی شما آسیب برساند.
برای درک اینکه چرا مالش چشم مضر است ، ابتدا لازم است در باره ساختمان چشم اطلاعاتی داشته باشیم. کلاژن ماده ای است که باعث استکام ساختمانهای چشم، از جمله قرنیه و صلبیه (لایه خارجی و سفیدی چشم) می شود. هر زمان که چشم خود را فشار و مالش دهید، رشته های کلاژن کشیده  و پس از برداشتن دست رها می شوند. بیشتر بخوانید…