ارتوکراتولوژی

ارتوکراتولوژی ( شکل دهی مجدد قرنیه با لنز تماسی)

در روش ارتوکراتولوژی ( شکل دهی مجدد قرنیه با لنز تماسی) در طی خواب , لنز خاصی روی چشم گذاشته میشود که به تدریج شکل قرنیه چشم را تغییر میدهد وباعث میشود که فرد در طی روز بدون داشتن لنز بینائی شفافی داشته باشد . اثر آن موقتی است و  فقط حدود یک روز ادامه دارد؛ پس باید هر شب استفاده شود.

شکل دهی قرنیه با استفاده از لنز ایده ای جدید نیست. بعضی ازپرشکان سالهاست که از این روش استفاده میکنند. در سال ۲۰۰۲ این روش مورد تائیدیه “انجمن غذا و داروی آمریکا“قرار گرفت و نوعی لنز بنام   Corneal Reshaping Therapy یا CRT و نیز بعد از آن انواع دیگری تائید شدند.

 

مکانیسم اثر ارتوکراتولوژی چگونه است؟ 

در نزدیک بینی اشعه ای که وارد چشم میشود , در جلوی شبکیه متمرکزمیشود. برای اصلاح نزدیک بینی از عینک و یا لنزتماسی معمولی می توان استفاده کرد. راه دیگر این است که از روش های تغییر شکل دادن قرنیه استفاده شود.

 

فیلم “لنزهای تماسی ارتوکراتولوژِی”

 روش های تغییر شکل دهی قرنیه 

نوع جراحی این روش، لیزیک است. روش غیر جراحی آن استفاده از  لنزهای ارتوکراتولوژی است که باعث مسطح تر شدن قرنیه و در نتیجه با طور موقت بهبود بینائی می شود دو کمپانی موفق به اخذ تائیدیه”انجمن غذا و داروی آمریکا” شدند.

Paragon Vision Science (Corneal Reshaping Therapy CRT lens) -1

Baush & Lomb (Vision Shaping Treatment  VST lens) -2

  چه کسانی داوطلب مناسبی هستند؟ 

این روش برای افراد نزدیک بین در هر سنی ماسب است. انجمن غذا وداروی آمریکا لنز اول  را برای نزدیک بینی تا ۶ دیوپتر و لنز  دوم را برای نزدیک بینیتا ۵ دیوپتر مجاز شناخته است. آستیگماتیسم نیز تا ۱/۵۰ و یا ۱/۷۵  قابل اصلاح است. بسیاری از پزشکان معتقدند که این روش در نزدیک بینی های ۴ دیوپتر یا کمتر موثر است. این روش بخصوص در ورزشکاران و افرادی که در مجیط های غبار آلود زندگی می کنند مناسب است.

از آنجائی که این روش نتایجی مشابه لیزیک دارد، برای نوجوانان وجوانانی که از نظر سنی داوطلب مناسب لیزیک نستند؛میتواند بکار رود ولی ذکر این نکتهمهم است که چون خطر عفونت قرنیه بالقوه وجود دارد, باید حتما تحت نطر چشم پزشک اینکار انجام شود.

از ارتوکراتولوژی چه نتایجی را باید انتظار داشت؟  

  به هر حال هدف اصلی؛ رسیدن به بینائی ۲۰/۲۰ است ولی بینائی ۴۰/۲۰ نیز که حد اقل بینائی مورد قبول برای رانندگی در امریکاست؛ نیز مقبول است.  در ۹۳% تا ۹۵% بینائی ۳۲/۲۰ یا بهتر و در ۶۷% تا ۷۳% بینائی ۲۰/۲۰ حاصل میشود.

نحوه سفارش لنز چگونه است؟  

پس از مراجعه به پزشک مربوطه , توپوگرافی قرنیه (عکس رنگی از نقشه اپتیکی قرنیه) گرفته می شود و پس از فیت کردن لنز مناسب سفارش داده می شود . البته باید به خاطر داشت که فیت نهائی نیاز به ویزیت های متعدد خواهد داشت.

چقدر زمان لازم است تا ارتوکراتولوژی تاثیر خود را بگذارد؟ 

ارتوکراتولوژی باعث اصلاح ۲ تا ۳ دیوپتر نزدیک بینی در طی دو هفته می شود.  در اوایل , ممکن است نورها را پخش ببینید ویا اطراف لامپ ها را هاله ببینید که تدریجا بهتر می شود. زمانی که به شرایط مطلوب اصلاح رسیدید، باید لنز رادر طی شب و گاهی پاسی از روز بپوشید. در صورت قطع مصرف اثر آن بر می گردد.

آیا استفاده از این لنز ها راحت است؟  

بسیاری از افراد با لنزهای سخت نافذ اکسیژن احساس راحتی میکنند. چون این لنز ها در شب استفاده می شوند؛ راحت تر هستند.

 آیا می توان به جای لیزیک از این روش  بهره گرفت؟  

این روش برای کسانی مناسب است که می خواهند در تمام و یا قسمتی از روز از لنز و یا عینک استفاده نکنند؛ ولی اگر می خواهید از شر عینک و لنز خلاص شوید , روش مناسبی نیست.

اگر شما خشکی چشم دارید,این روش می تواند جانشین مناسبی برای لیزیک باشد.  بر خلاف لیزیک این روش قابل برگشت است؛ ولی در صورت تصمیم به لیزیک باید ماهها قبل از عمل استفاده ار لنز را متوقف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *