آب مروارید یا کاتاراکت چیست؟

                 آب مروارید یا کاتاراکت Cataract چیست؟ .

آب مروارید یا کاتاراکت cataractآب مروارید یا کاتاراکت چیست؟آب مروارید .یا کاتاراکت .به کدورت عدسی طبیعی چشم. که در پشت .عنبیه و .مردمک قرار دارد،. گفته می شود. عدسی .یا لنز چشم؛. مثل لنز دوربین عکاسی .کار می کند و نور را بر رویکه در عقب چشم قرار دارد،. متمرکز می کند. همچنین عسی چشم .طوری نور را متمرکز می کند .که هم اشیاء دور .و هم اشیاء نزدیک .روی شبکیه بیفتد؛. در نتیجه .انسان هم دور .و هم نزدیک را .واضح می بیند. این پدیده را. ” تطابق”. می گویند.

 

 

 

آب مروارید یا کاتاراکت cataract عدسی .عمدتا از آب .و پروتئین .ساخته شده است. پروتئین ها .به طرز ظریفی قرار گرفته اند که .باعث شفافیت عدسی می شود .و در نتیجه .نور از لابلای آنها عبور می کند. اما .با پیشرفت سن؛. بعضی از این پروتئین ها .تغییر ماهیت داده .و بهم چسبیده .و باعث کدر شدن. بعضی از نواحی کوچک .درعدسی می شوند. این پدیده .کاتاراکت یا آب مروارید.نامیده می شود و .با گذشت زمان .این نواحی بزرگتر شده .و باعث کاهش بینائی می شود.آب مروارید یا کاتاراکت (Cataract)

در مراحل اولیه .که تنها بخش کوچکی از عدسی .کدر شده است،. شاید. آب مروارید مشکلی ایجاد نکند،. اما .در بیشتر مواقع .این روند ادامه می یابد .و بخش بزرگی از عدسی کدر می شود .و بینایی را مختل می سازد.

سرعت پیشرفت آب مروارید .در بین افراد مختلف .متفاوت است ،. آب مروارید ناشی از افزایش سن .به تدریج در طی چند سال پیشرفت می نماید. آب مروارید .در افراد جوان .و افراد دیابتی .ممکن است به سرعت .در طی چند ماه پیشرفت نماید .ولی سرعت پیشرفت آب مروارید .در هر فرد را نمی توان دقیقا پیشگویی کرد.آب مروارید یا کاتاراکت چیست؟

 

 

.فیلم کاتاراکت یا آب مروارید  Cataract Video.

.فیلم مرور کلی بر کاتاراکت یا آب مروارید Cataract Overview Video.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *